ManşetSağlık

Kolay hamile kalmanın 10 yolu

649views

Hamile kalmak

Bir an önce bebeğinizi kucağınıza almak istiyorsunuz, değil mi? Kolay hamile kalmak için gerekli bilgileri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu’ndan öğrendik! Hamile kalmayı kolaylaştırmanın yolları ve daha fazlasını Diyete Başlıyorum’da okuyun, bilgilenin…

Hamilelik yaşı yükseldi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu, günümüzde anne olma yaşının bir hayli ilerlediğini, eskiden hamile kalma ortalaması 20-25 iken, şimdilerde bu yaşın 35’lere kadar çıktığını ifade ediyor. Fakat dikkat etmeniz gereken tek nokta, doğurganlığınızı uzun yıllar devam ettirecek önerileri öğrenmek için haberimizi okumaya devam etmeniz!

Beslenmenize dikkat edin

Beslenme hem sağlık, hem de doğurganlık için çok önemldir. Hamile kalma ihtimalinizin yükselmesi ve daha sağlıklı bir yaşam için beslenme uzmanına danışmalısınız. Uzmanınızın önereceği taktiklerle besin kalitenizi artırabilir ve vitamin/mineral eksikliğinizi doldurabilirsiniz. Beslenmenize düzen kazandırdıktan sonra etkilerini 4 ay sonunda fark edeceksiniz.

Vitamin ve mineraller önemli

Besinlerde bulunan vitamin ve mineraller, sizin daha güçlü ve sağlıklı olmanızı sağlar. Ancak sağlıklı ve zinde bir vücut bebek için hazır olabilir. Bu nedenle mevsime uygun sebze ve meyveleri tüketirken, ayrıca vitamin ve mineral takviyesi yapmanız, hamile kalma olasılığınızı artırabilir.

Hamile kalmak

Zararlı yağlara elveda

Balık ve cevizden alınan yağlar, vücut için faydalıdır. Fakat margarin ve doymuş yağ asitleri vücudumuza zarar verir. Mümkün olduğunca faydalı yağlarla beslenmeye dikkat edin. Örneğin saf zeytinyağı gibi.

Kilonuzu kontrol altında tutun

Bir kadının bebek sahibi olması için kilosu çok önemldir. Eğer aşırı zayıf ya da aşırı kiloluysanız vücudunuz hamile kalmaya uygun değildir. Doğru beslenerek kilonuzu kontrol altına almanız hamilelik riskinizi fazlalaştırır. Vücut – kitle indeks hesaplaması vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Vücut-kitle indeksinin 20 – 25 arasında olması hamile kalmak için idealdir.

Sigaraya hayır!

Sigara içmek genel sağlığa zararlıdır ve hamile kalma riskinizi düşürür. Üreme sağlığı açısından birçok hastalığı beraberinde getiren sigara, aynı zamanda erkeklerin sperm kalitesini de düşürerek, bebek sahibi olmayı zorlaştırır. Bu nedenle hem sağlıklı bir vücut hem de hamilelik için sigarayı bırakmalısınız.

Tüp bebek tedavisi

Kahve ve alkolu fazla içmeyin

Doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olan alkol ve kahveyi çok fazla tüketmemelisiniz. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, kahve ve alkole bir sınırlama getirmelisiniz.

Tatil serbest

Hamile kalmak için vücudunuz kadar psikolojinizin de sağlıklı olması gerekiyor. Bu nedenle sizi rahatlatacak şeyler yapmalı ve hamileliği çok fazla düşünmemelisiniz. Günlük stresten arınarak ve rahatlayarak hem cinsel ilişkinizi daha keyifli hale getirebilir hem de hamilelik riskinizi fazlalaştırabilirsiniz.

Sevişme kalitesini artırın

Çok sık cinsel ilişkiye girmek, hamilelik riskinizi fazlalaştırmaz. Bunun yerine kaliteli cinsel ilişki yaşamalısınız. Bunun için en uygun zaman haftada en az 2 en fazla 4 gün seks yapmaktır. Bu, hem sperm kalitesini artıracak hem de sizin yumurtlama zamanınıza denk gelerek bebek sahibi olmak riskini sağlamlaştıracaktır.

Sabırlı olun

Tüm bu önerileri uyguladıktan sonra sabırlı olmalısınız. Aceleci davranıp moralinizi bozmayın. Her kadın ayda sadece bir gün yumurtlar ve sağlıklı çiftler için aylık hamile kalma oranı yüzde 20 civarındadır.