İçeceklerManşet

Evde elma sirkesi nasıl yapılır?

969views

Elma sirkesi

Elma sirkesinin zayıflamaya faydaları ve ayda 8 kilo verdiren elma sirkeli kürümüzü yayınladıktan sonra, siz değerli takipçilerimizden “evde elma sirkesi nasıl yapılır?” sorusu geldi. Biz, “Diyete Başlıyorum” ekibi olarak evde elma sirkesi yapımını araştırdık ve “Gerçek Tıp” kitabının yazarı Aidin Salih’in tarifine ulaştık.

Evde elma sirkesi yaptığınızda içerisinde kimyasal katkı maddeleri olmuyor ve bu sayede elma sirkesinin mucizelerinden faydalanabiliyorsunuz. Yalnız, sirkenin kullanmaya hazır hale gelmesi neredeyse 40 gün sürüyor. Eğer, elma sirkesine acilen ihtiyacınız varsa internet sitelerinden sipariş verebilir veya aktarlardan katkısız elma sirkesi satın alabilirsiniz.

Malzemeler:

Elma

İçme suyu

Bal veya Sirke Anası

Elma Sirkesi Yapımı:

Doğal, ilaçsız yetişmiş elmalarınızı yıkmadan dörde bölün ve çekirdekli kısımlarını bıçakla kesip alın. Elmaları dörde bölün ve 5lt lik kavanoza yerleştirin. Elmalar kavanozun yarısından biraz azını veya yarısını (2/4) doldurmalı.

Üzerine kavonozun üst kısmını boş bırakacak şekilde su doldurun. İçine bir miktar sirke anası veya 3 çorba kaşığı halis bal koyun (petek bal da kullanabilirsiniz).

Sirkenin kapağını kapatın (biraz hava alacak şekilde veya kapak yerine temiz pamuklu tülbent kullanın) ve karanlık, ılık bir yerde 2 ay kadar bekletin. (Çevrede sirke sinekleri oluşmaya ve sirke kokusu gelmeye başladığında sirke fermente olmuş demektir.)

Elma sirkesi

Sirkenizi süzün ve elma posalarını atın. Sirke kavonozunu yıkamadan süzdüğünüz sirkeyi tekrar doldurun. Sirke içine 2 çorba kaşığı bal katın ve kapağını kapatıp serin yerde beklemeye bırakın. Arada bir kontrol edin, keskinleştiği zaman sirkeniz hazır demektir. Sirke ne kadar uzun beklerse okadar etkili olur.

Bu aşamadan sonra sirkenizin üzerinde beyaz, deniz anası görünümünde bir tabaka oluşmaya başlamış olması gerekiyor. Buna ‘sirke anası’ deniyor. Sirke anasını bir sonraki sirkenizde maya olarak kullanacaksınız. Yalnız sirke anası uzun süre beklemez. Bu durumda evinizde daimi olarak sirke üretiyor olmalısınız

NOTLAR:

Elmalar yıkanmaz çünkü sirkeyi elma kabuğunda oluşan bakteriler mayalar. Elmalarınızı güvendiğiniz bir yerden almadıysanız yıkayın, ancak sirke işlemine başlamadan önce 3 saat mutlaka dinlendirin. Bu şekilde kabukta yararlı bakteriler tekrar oluşmaya başlayacaktır.

Ayda 8 kilo verdiren elma sirkesi kürü için tıklayınız