Spor

Madonna’nın Gençlik Sırrı

632views

madonna-sahneGeçtiğimiz günlerde TT Arena’yı yerinden oynatan Madonna’nın, yıllara meydan okuduğu iddialarına bizzat tanık olduk. Spor yaptığı için dinçliğini korumasıyla sürekli gündemde olan Madonna, sahnede sergilediği performanslarla da, hakkında söylenenlerin doğruluğunu kanıtlıyor.

Dile kolay, tam 54 yaşında olan ünlü sanatçı, tümü gençlerden oluşan dansçı ekibiyle birlikte sahneye çıkıyor ve kendisine, sahnede eşlik eden genç ekipten hiç de geri kalmıyor. Ünlü sanatçı, gençlere taş çıkartırcasına, yalnızca dans etmekle kalmıyor, üstelik bir de şarkılarını söylüyor.

Madonna’nın enerjisi ve dinçliği yüzünden, kolay bir işmiş gibi görünebilir; fakat hem şarkı söyleyip hem de yarı yaşındaki insanlara dansta ayak uydurmak, ciddi bir enerji ister. Pekiyi, Madonna’nın genliğinin ve enerjisinin sırrı nedir? Yıllar geçip giderken, ünlü şarkıcı, enerjisini nasıl koruyor?

Bu sorunun yanıtı, egzersiz. Madonna vücudunu, yılların etkilerine karşı korumak için disiplinli bir şekilde egzersiz yapıyor. Sanatçının ilk seçimi pilates olsa da, bugünlerde yogayı tercih ediyor.
Fakat sanatçı, kendini tek bir egzersiz türüyle de kısıtlamıyor. Madonna’nın kişisel çalıştırıcısı Tracy Anderson, gençliğinizi korumak için yapmanız gereken egzersizin esaslarını açıklıyor.

Mutlaka ısının
Ünlü sanatçının eğitmenine göre ısınma hem sakatlıkları önlemede hem de şekillendirme anlamında çok önemli. Vücudunuzu yeteri kadar ısıttığınızda, kasların esnekliği de korunmuş oluyor. Ayrıca genel kan dolaşımını düzenlemek için de oldukça iyi bir yöntem.

Müzik dinleyin
Sporunuzu yaparken, sevdiğiniz müziklerle dolu bir mp3 çalarınız olması gerektiğini, dile getiren çalıştırıcı; spor sırasında dinlenen müziğin motivasyonu arttırdığını ve yorulma belirtilerini geciktirdiğini ekliyor.

Çeşitlilik önemli
Tracy Anderson, tek tip egzersizlerden de kaçınılması gerektiğini ekliyor. Her seferinde başka türde egzersizler yapmanın spor yapmak için sürekli heyecan ve istek duymanıza yardımcı olacağını da ekliyor.

Ağırlıklara dikkat!
Eğer amacınız vücut geliştirmek değilse, fazla ağırlık kaldırmamanız da ünlü çalıştırıcının önerileri arasında. Çok ağır kaldırdığınızda enerjiniz, programın bitiminden önce tükenebilir. Bu da bitkinliğe ve isteksizliğe yol açar.

Hem şekil hem kondisyon
Ünlü çalıştırıcı, yalnızca kardiyo veya yalnızca şekillendirici egzersizler yapmanın da iyi bir yol olmadığını dile getiriyor. Kondisyonunuzu arttırırken kasların şekillenmesine katkı sağlayacak egzersizleri de yapmak şart.

Özgün çizgisini koruyan şarkıcı, özellikle son yıllarda, sanatıyla olduğu kadar antrenman programına olan bağlılığıyla da gündemde oldu. Madonna, eğer egzersiz programına olan bağlılığını böyle sürdürürse, daha birkaç nesil onun şarkılarıyla büyüyecekmiş gibi görünüyor.