DiyetManşet

Ne zaman tartılmak doğrudur?

835views

ne-zaman-tartilmali

Kilo vermek için diyet yapanların en büyük hatası gün içerisinde sık sık tartılmaktır. Anlık kilo değişimlerine morali bozulanlar, diyetlerini de bozarlar. Oysaki, her şeyin doğrusu olduğu gibi tartılmanın da doğrusu vardır.

Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı “Diyete”Başlıyorum” olarak, ne zaman tartılmanın doğru olduğunu açıklıyoruz.

Kilo tartılmaları sabah aç karnına ve aynı saatte olmalıdır. Çünkü vücut, asıl kilo verme işlemini gece uyurken yapar ve bu sayede en doğru sonucu almış oluruz.

Tartılırken üstünüzde çok hafif kıyafetler olmalı veya çıplak olmalısınız. Böylece kıyafet ağırlığınız tartıya yansımaz ve moraliniz bozulmaz.

Gün boyunca yediğiniz yemekler, içtiğiniz sular, çaylar hemen vücuttan atılmaz. Bu yüzden sakın ama sakın öğle, akşam tartılmayın.

Her zaman aynı tartıda tartılmaya özen göstermelisiniz. Böylece kilonuzu daha rahat takip edebilirsiniz.

Evde kullandığınız tartınızın, belli aralıklarla servisinde ayarının yapılması gereklidir. Eğer tartı bozuksa, kilonuzu yanlış gösterir ve sizin moraliniz bozulur.

Sürekli tartılmak, psikolojik bozukluklara yol açar. Bu yüzden haftada sadece bir kez tartılmanız en iyisidir eğer kilo vermek istiyorsanız tabii!

Regl, seyahat, kabızlık, ishal veya egzersiz sonrası tartılmak doğru değildir. Regl döneminde kilo artışının sebeplerini öğrenmek için tıklayınız

Unutmayın, geçici süre diyet yapmak doğru olmaz. Önemli olan beslenme alışkanlıklarını sürekli olarak değiştirebilmektir.

gobek-eritmebanner