ManşetSağlık

Adet döneminde kilo verilir mi?

1.14Kviews

adet-donemi

Adet döneminde kilo alınır mı, yeme isteği neden artar, adet olunca neden ishal olunur gibi kadınsal sorular ‘Diyete Başlıyorum’ Facebook sayfamızda bize sık sık iletiliyor. Biz de adet döneminde kilo konusunu bir başlık altında toplamak ve adet döneminde diyet hakkında detaylı bilgiler aktarmaya karar verdik.

Adet döneminde vücut su tutar

Adet döneminde en sık karşılaşan sorunlardan biri vücudun su tutması ve şişmesidir. Özellikle karın ve bacak bölgelerinde şişkinlik olur. Diyet yapan kişi tartıya çıktığında 2-3 kilo fazla görünebilir. Bu durum kesinlikle moralinizi bozmasın, geçici bir durumdur. Ancak vücudun daha az su tutması için yapabilecekleriniz de vardır.

Tuz tüketimini azaltın

Tuz ve hazır yiyeceklerin neredeyse hepsinde bulunan MSG (Mono sodyum glutamat) vücutta su tutulmasına, selülite ve aşırı şişkinliğe sebep olur. Adet döneminde bu sorunları yaşamak istemiyorsanız olabildiğince evde pişmiş yemekler tüketin ve tuz kullanma alışkanlığını azaltarak bırakın. Dışarıda yemek yemek zorundaysanız, bunun için de bir çözüm önerimiz var, haberimizi okumaya devam edin. Örneğin ben son bir yıldır kesinlikle tuz kullanmıyorum. İlk zamanlarda tadını arasam da şimdi dışarıda tuzlu bir yemek yersem beni rahatsız ediyor.

Dışarıdaki yemeklere karşı önlem alın

Eğer dışarıda yemek yemek zorunda kalıyorsanız, alkali su tüketerek vücudunuzu koruyabilirsiniz. Alkali su tarifleri “Diyete Başlıyorum”web sitemizde daha önce yayınlamıştır. Evde alkali su nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız.

Kalsiyum tüketimini artırın

Kalsiyum yönünden eksik beslenme, adet döneminde kilo artışına sebep olur. Bildiğiniz gibi en iyi kalsiyum kaynakları süt ve süt ürünleridir. Biz, ‘Diyete Başlıyorum’ ekibi olarak hem kalsiyum ihtiyacını karşılayan hem tatlı isteğini kesen hem de yağ yakan tarçınlı sütü tavsiye ediyoruz. Tarçınlı süt tarifi ve kullanımı için buraya tıklayınız.

Süt içmek

Adet bittikten sonra kilo verilir

Adet dönemi boyunca tartıda rakam aynı kalsa da adet bittikten sonra topluca o kiloları verirsiniz. Bu yüzden sakın ha ‘ben kilo veremiyorum’ deyip de moralinizi ve diyetinizi bozmayın. Aynı şekilde beslenmenize devam edin, vücudunuz sizi ödüllendirecektir.

Adet döneminde iştah açılabilir

Adet döneminde iştah açılması en çok yaşanan durumlardan biridir. Örneğin benim de regl olmadan birkaç gün önce sürekli yeme isteğim oluşur, özellikle de tatlı! Ancak kendimi tanıdığım ve bu isteğin nereden geldiğini bildiğim için sakin olurum. Tok tutan ve iştah kesen yiyecekleri tercih ederek bu dönemi olabildiğince kontrollü geçirmeye çalışırım. Tok tutan yiyecekleri öğrenmek için tıklayınız.

Adet döneminde neden ishal olunur?

Kimi kadınlar adet döneminde ishal olur, sık sık büyük tuvalete çıkar. Bu bir hastalık veya sorun değil, kişinin vücut yapısıyla ilgilidir. Net bir bilimsel açıklaması olmasa da muhteşem doktor Mehmet Öz, bu konuda şu mantıklı açıklamayı yapıyor: rahimde ağırlık artışı olduğu için bağırsaklara baskı yapıyor olabilir ve bu da ishal sebep olur ama korkacak bir şey yoktur.

Kilo veremediğinize üzülmeyin

Facebook sayfamıza gelen sorularda görüyorum ki adet döneminde kilo veremediği için üzülen insanlar var. Hemen bakış açınızı değiştirmelisiniz! Çünkü düzenli adet olmak vücudunuzun sağlıklı çalıştığını gösterir. Adet olabilmek, çocuk doğurabilmek için ilaç kullanan, tedavi olan insanlar var. Halinize şükredin, vücudunuza güzel çalıştığı için teşekkür edin ve regl döneminde kilo alsanız da bittiğinde normale döneceğini bilin.

Evet, adet döneminde kilo alınır mı gibi pek çok soruya harika cevaplar aldınız, önerilerimizi uygulayın.

Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

Diyete Başlıyorum adına Arzu Karabulut yazdı.