DiyetManşet

Neden diyete devam edemiyorum?

704views

diyetimi-bozdum

Zayıflayanları gördüğünüzde veya eski kıyafetlerinizi giyemediğinizde bir hevesle “diyete başlıyorum” diyorsunuz ancak devamını getiremiyorsunuz, öyle değil mi? Bu özel duruma, uzman gözünden bakmaya ne dersiniz? Yaşam koçu ve sosyolog Aslıhan Eyüboğlu, “Neden diyete devam edemiyorum?” diyenler için çok özel bilgiler veriyor, dikkatle okuyunuz.

Kilo vermek için biraz araştırma yapmışsak bile: Tatlıdan uzak durmamız gerektiğini, aldığımız kalorinin harcadığımız kaloriden az olması, günde 3 litre su içmemiz, sağlıklı besinler ile beslenmemiz ve günde en az 45 dakika spor yapmamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz.

Neden diyeti bozuyoruz?

Gerek diyetisyenler gerek ise Diyete Başlıyorum gibi güvenilir internet siteleri bize bütün bu konular hakkında detaylı bilgiyi veriyorlar. Bilgi deryasının içinde yüzüyor olmamıza rağmen bir sebepten dolayı bildiklerimizi uygulamaya dökemiyoruz. Bilmek ve harekete geçmek arasındaki ince çizgi kimin kontrolünde? Ne oluyor da bazılarımız başarırken bazılarımız başaramıyor?

İnsan bio-psiko-sosyal bir varlıktır. Yani bizi harekete geçiren fizyolojimiz, psikolojimiz ve içinde bulunduğumuz sosyal çevredir. Bazılarımız doğduğumuz günden itibaren ince bir bedene sahibizdir ve kilo aldığımız zaman diğerlerinden daha kısa sürede kilo verme eğilimimiz vardır. Doğduklarında daha kilolu ve hep kilo problemi ile mücadele etmek zorunda kalanlara nazaran kilo vermek için daha kısa sürede harekete geçeriz bu fizyolojik özelliğimizden dolayı.

Bazılarımız ise neredeyse tüm hayatımız boyunca hep kilolu olmuşuzdur ve bu şekilde yaşayacağımıza inanıyoruzdur. Geçmiş deneyimlerimiz tüm hayatımızı yönettiği için farklı bir gelecek olduğuna inanmayız. Bu yüzden de ne zaman kilo vermek için çaba harcamaya başlasak hemen pes ederiz.

Dış etkenler kilo vermeyi engeller mi?

Bazen hayatımızdaki biri bize öyle bir laf eder ki tüm ruhumuz paramparça olur ve kendimizi berbat hissederiz ve o anda tüm dünyaya haykırırız “YETER ARTIK, tüm hayatım boyunca bana yapamayacağımı söyleyen ANNE / BABA / EŞ / ARKADAŞ senin söylediklerinin kölesi olmaktan vazgeçip kendi varlığımı seçiyorum ”diye. Bu cümleyi tüm benliğimiz ile hissettiğimiz anda mücadeleye başlamak için hazırızdır artık. Diyete devam edemiyorum döngüsü burada kırılır, içine düştüğümüz kuyudan çıkabileceğimizi anlarız. başlayıp sürdürmek için bu güçlü etki gerçekten çok önemlidir.

calisan-kadin-diyeti

Kilo verdiğimiz zaman neler olur?

Kilo vermekle en başta kendi varlığımızı, kendimize ve topluma ispat etmiş oluruz yani ÖZGÜR OLURUZ. Özgürlük kulağa hoş gelen, aydınlık ve herkesin istediği bir kavram gibi görünse de özgürlüğün bir yanı çok karanlıktır. Özgürlük içinde kendine yatırımı, seçim yapma hakkını barındırır bu da sorumluluk alma ve beraberinde eleştirilme, kaybetme korkuları ile baş başa kalmak demektir bizim için.

Kaybetmektense, deneyip başaramamaktansa ya da başarmanın getirdiği bir özgüven ile hayır diyebilecek gücü elde ettiğimiz için yalnız kalmaktansa HAREKETE GEÇMEMEYİ ve bilgilerimizi kullanmamayı tercih ederiz.

Kilo vermek yeniden doğmak gibi mi?

Bütün bu yanlış kodları değiştirmek için ise yapmamız gereken en önemli şey kendimizi fark etmektir. Bizi kontrol edenin geçmiş yaşantılarımızdan kaynaklanan ruhumuza yapışmış eleştirel, bağımlılık içeren, korkutucu duygularımız olduğunu fark ettiğimizde tüm bu olumsuz duygular yerine yenilerini koymaya başlarız. İşte o zaman girişimlerimizi ertelemeyiz ya da başladıktan kısa süre sonra sonlandırmayız.

Unutmayın, bildiklerimizi uygulamak için duygularımızın kontrolünden çıkmamız gerekir. Yeni bir başlangıç için görüşmek üzere, beni Instagram’dan takip edin mutlaka =)

Aslıhan Eyüboğlu

Sosyolog & Aile Danışmanı & Yaşam Koçu

Instagram’dan takip için TIKLAYIN

Telefon: 0312 230 00 55

E-mail: aslihan@aslihaneyuboglu.com