ManşetSağlık

Oruç tutarken nelere dikkat edilmelidir?

625views

Metabolizma hızlandırıcı en iyi besinler

Huzur ve zindelikle oruç tutmak için dikkat etmeniz gereken önemli noktaları açıklıyoruz. Ramazan’dan kilo almadan, halsizlik hissetmeden oruç tutmak istiyorsanız, ‘Diyete Başlıyorum’ özel haberi sizlere rehberlik edecek, sonuna kadar okuyunuz.

Oda sıcaklığında bir bardak su ile oruç açmak, gün boyu kaybedilen sıvının karşılanması için önemli bir adımdır.

İftariyeliklere devam ederken beyaz peynir, birkaç tane zeytin ile tam buğday ya da çavdar ekmeği, gün boyunca düşmüş olan kan şekerinizi de dengeleyecektir.

Kalsiyum ve protein ihtiyacınız için ise sofranızda kesinlikle bulundurmanız gereken besinler; cacık, haydari, yoğurtlu salata ve ayran olmalıdır.

Kilo vermeye yardımcı tarçınlı süt, Ramazan’da sağlıklı beslenmenin anahtarıdır. Uyumadan üç saat önce ve sahurda tarçınlı süt içerek, hem kilo verebilir hem uzun süre tok hissederek oruç tutabilirsiniz.

TOK TUTAN TARÇINLI SÜT TARİFİ İÇİN TIKLAYINIZ

Oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler noktalardan biri de ana yemeğe geçmeden önce vereceğiniz 10-15 dakikalık bir ara, gün boyunca durmuş olan ve tüm yıl boyunca buna alışık olmayan sindirim sisteminizin doğru çalışmasına yardımcı olacaktır.

Ana yemek olarak az yağlı etli sebze yemekleri, ızgara ya da fırında pişmiş tavuk ve balık yemekleri veya kurubaklagil doğru seçim olacaktır.

Havaların sıcak olması sebebiyle tercih edilecek zeytinyağlı sebze yemekleri ise vücudun posa ihtiyacını karşılayacaktır.

RAMAZAN ÖZEL DİYET ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ