DiyetManşet

Diyet yapmanın altın kuralları

641views

diyet-yapmak

Sizi üzen fazla kilolardan kurtulmanız için diyet yapmanın altın kuralları rehberini hazırladık. Bu sayede, diyet yaparken neleri sınırsız yiyebileceğinizden, nelerden uzak duracağınıza kadar değerli bilgiler öğreneceksiniz.

Eğer siz kilo verirken, halsizlik, ağız kokusu, baş ağrısı veya göğüs küçülmesi gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız, diyet yapmanın altın kurallarını açıkladığımız haberimizi dikkatlice okuyun, unutmamak için not alın ve uygulayarak zayıflamaya başlayın.

Kalorisi düşük, besin değeri yüksek olduğu için domates, salatalık, marul, kıvırcık, roka, yeşil soğan, maydanoz gibi salata türü yiyecekler istenildiği kadar, doyana kadar yenebilir.

Sebzeler pişirilirken 1 kilo sebzeye 1 yemek kaşığı, büyük kase salatalara ise bir tatlı kaşığı yağ konmalıdır. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi faydalı yağlar kullanın. Ancak, asla yağsız beslenme tercih edilmemelidir; aksi halde iştah açıklığı, kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkar. En güzel diyet yemek tarifleri için buraya tıklayın.

Yemeklere her zaman çorba gibi hafif ve besleyici seçeneklerle başlayın. 10 dakika bekledikten sonra doyup doymadığınıza bakın ve buna göre yemek siparişi verin. Eğer pizza ya da pide yemek isterseniz, iki kişi paylaşmayı deneyin.

Türk toplumunda diyet yapanlara özellikle yemek yedirilir. Bu durumdan kaçınmak için kilolarınıza dikkat ettiğinizi arkadaşlarınıza söylemeyin. Böylece odak noktası olmayıp rahat davranabilirsiniz.

Şekersiz olarak açık çay, meyve çayları, ıhlamur serbesttir. Yağ yakıcımına yardımcı olan yeşil çay içebilirsiniz ama miktarına ve ne zaman içtiğinize dikkat etmelisiniz. Yeşil çay hakkında bilgiler için buraya tıklayın.

avon-active-3

Uyguladığınız bir diyet listesi varsa, öğle ve akşam öğünleri yer değiştirebilir. Ancak kesinlikle daha az kalori almak fikriyle öğünler atlanmamalıdır. Denenmiş diyet listeleri için buraya tıklayınız.

Salatalara 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ya da 5 zeytin ilave edilebilir. Bu sayede sağlığınız için gerekli vitaminleri almış olursunuz ve daha çabuk doyarsınız.

Besin seçiminde denge oluşturun. Örneğin, yağlı yemek yediğiniz öğünden sonra aynı gün tekrar yağ tüketmemeye çalışın. Gündüz hamurlu bir çorba veya yemek tüketmişseniz, akşam mutlaka et veya sebze olsun. Örnek diyet listesi için tıklayınız

Eğer bir tane çikolata ile yetinemiyorsanız ardından ekşi bir şey yiyerek çikolata tadını giderin. Hemen dişlerinizi fırçalayın ve böylece beyninize ‘yeme işlemi bitti’ sinyalini gönderin. Tatlı isteğini kesmenin yollarını öğrenmek için tıklayınız.

ne-zaman-tartilmali

Kilo verenlerin başarı sırrı, her gün yeterli miktarda su içmektir. Özellikle soğuk kış günlerinde su içmek unutulur. Ancak su içmek için kesinlikle susamayı beklemeyin. İdrar renginiz koyu sarı ise yetersiz su tüketiyorsunuz demektir. Göbek eriten su tarifi için tıklayınız.

Karaciğeri yoran ve kilo aldıran başlıca sebeplerden biri de alkoldür. Alkol tüketimini mümkün olduğunca azaltın, alkolün 1 gramında 7 kalori enerji vardır. Alkol ile beraber fazla kuruyemiş tüketmeyin.

Dengeli beslenmeyi unutmayın ve akşam yemeğinde gün boyu tükettiğiniz besinleri düşünerek seçim yapın. Akşam yemeğinde ne kadar az yerseniz o kadar iyidir.

Dışarıda salata yiyorsanız, soslarına ve eklediğiniz yağlara dikkat edin. Salatanıza sos olarak zeytinyağı ve limon tercih edin. Ancak kendiniz 1 tatlı kaşığı isteyerek önce ölçüp daha sonra ilave edin. Garsona emanet etmeyin. En güzel salata tarifleri için tıklayınız.

Tatlıya geçmeden önce 20 dakika bekleyin. Bu sürede beyin doyduğunuzun sinyalini alacaktır. Böylece gereksiz şeker ve yağ almamış olursunuz.

Evet, diyet yapmanın altın kuralları nelerdir öğrendiniz, uygulayın.