ManşetSağlık

Oruç tutmanın mutluluğa faydaları

634views

ramadan

Oruç tutmanın sağlık ve mutluluğumuz için mucizevi faydaları var. Psikiyatri Uzmanı / Uzm. Dr. Orhan Karaca’nın uzman görüşlerine danıştık ve oruç psikolojimiz üzerindeki olumlu etkilerini sizlere aktarıyoruz, ilgiyle okuyacaksınız.

Sorumluluk almanın huzuru vardır

Oruç tutmak, dini vecibeleri yerine getirmenin vermiş olduğu huzur ve tatmin duygusu açısından önemlidir. Bu olumlu etki sadece oruçla sınırlı değildir. Dinin, insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkisi bilinmekte ve tüm dünyaca kabul edilmektedir.

Zorluklarından üstesinden gelmeyi öğretir

Özellikle yaz aylarında daha zahmetli olan oruç ibadeti, kişide zevklerini ve ihtiyaçlarını ertelemesi nedeniyle, Allah’a yakınlık duygusu doğurur ve kişi, emri yerine getirmiş olmanın huzurunu yaşar.

Hayalindeki insan olmak için umut verir

Kişi, kendini diğer ibadetler açısından eleştiriyorsa bu emri yerine getirmiş olma nedeniyle umutlanır ve kendine çekidüzen vermek için adım atar. Allah’a yakın olmanın verdiği güven, kişide kaygıyı da azaltır.

Yoksul insanları anlamayı sağlar

Oruç, toplumda kendisi gibi diğer insanların da aynı sıkıntılara katlanıp, umutla karşılığını beklemesi nedeniyle, toplumsal olarak da birleştirici role sahiptir.

Psikiyatri Uzmanı / Uzm. Dr. Orhan Karaca’ya bilgileri için teşekkür ederiz.