ManşetSağlık

Oruçluyken sinirlenmeyi önlemenin yolları

647views

orucluyken-sinirlenme

Oruçluyken sinirlenmek, etrafınızdaki insanlara kırıcı sözler söylemek dinen sakıncalıdır. Öfkeyi kontrol etmek, ibadetinizi huzur ve dinginlikle yerine getirmek için uygulayabileceğiniz çözüm yöntemleri var. Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca, oruçluyken sinirlenmeyi önlemenin yollarını açıklıyor.

Yaz aylarında orucun neden olduğu sinirli ruh halini engellemek için öncelikle kişinin yeme, içme ve uyku düzenine özen göstermesi gerekir. Yani, kişinin iftar ve sahuru düzenli yapmaya özen göstererek oruç tutması, vücudun sistemini sarsmaması oldukça önem taşır. Sahur yapan kişilerde gece uykusunun bölünmesi ve kişinin günlük işlerine aynı saatte başlamak zorunda olması; yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon kaybına ek olarak, sinirliliği de beraberinde getirebilir. Bu durumu engellemek için, bir takım önlemler alınabilir.

Bu önlemler arasında; bu aya has gündüz şekerlemesi, akşam erken yatma, günlük yoğunluğu gözden geçirip orta ve uzun vadede yapılması, işleri zamana yayma, ekip çalışmasını ve yardımlaşmayı ön plana çıkarma yer alır. Kişinin tahammülsüzlük yaşamasındaki en önemli faktörlerden biri su kaybıdır. İftar ve sahur arasının kısa olması ve tokluk hissi nedeniyle su tüketiminin azalması, oruçlu geçirilen saatlerin uzun olması nedeniyle su kaybının artışı sinirlilik oluşturabilir. Bu nedenle, bu dönemde bol sıvı tüketilmelidir.

DİYETE BAŞLIYORUM ÖNERİYOR: 

Ayrıca, sık sık “hasbinallah ve nimel vekil” yani “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir!” diyerek sakinleşiniz.