ManşetSağlık

Oruçluyken bu hataları yapıyor musunuz?

641views

ramazanda-beslenme

Oruç tutarken beslenmede yapılan hataları biliyor musunuz, belki siz de o hataları yapıyorsunuz? ‘Diyete Başlıyorum’ ekibi olarak oruçluyken dikkat etmeniz gereken noktaları ve genel hatalara çözüm yollarını açıklıyoruz.

“Önce su içerek iştahımı kapatmayayım” diye düşünüyorsanız, bu kesinlikle yanlıştır. Çünkü, orucunuzu açarken öncelikle su için, uzun saatler susuz kalmış bünye için en sağlıklısı su içmektir.

“Sahura kalkmasam da olur.” Diye düşünyorsanız, bu kesinlikle yanlıştır. Mutlaka sahura kalkılmalı. Çünkü sahura kalktığınızda 16 saat kadar süre oruç tutarken, geceden yiyip yattığınızda bu süre 20-22 saate kadar çıkabiliyor.

“Hemen karnımı doyurayım.” diyerek iftarda acele etmek kesinlikle yanlıştır. Orucunuzu suyla açtınız, arkasından bir çorba veya biraz iftariyelik yiyip, 10-15 dakika kadar ara vermek, sindirim sistemi aygıtlarının ve hormon ve enzimlerin düzene girmesini sağlayacaktır.

SAHURDA TOK TUTAN YİYECEKLER İÇİN TIKLAYIN

“İftardan sonra hemen çay içeyim.” diye düşünüyorsanız, bu kesinlikle yanlıştır. Çayın içinde kafein benzeri bir madde olan tein bulunmaktadır. Kafein ve tein vücuttan su atımını hızlandırır; çay da kahve de su kaybının yerine konmasını sağlamaz o yüzden mutlaka su içilmelidir. Eğer çay içecekseniz, yemeklerden 30 dakika sonra olmalıdır.

RAMAZAN ÖZEL DİYET ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ