Sağlık

Patlıcanın Faydaları

628views

Yemeklerimizde önemli bir yeri olanın patlıcan, sağlığa olan faydalarıyla da ününün hakkını veriyor. Düşük kalorisi ve zengin lif içeriğiyle gerek sindirime gerekse kilo kontrolüne faydalı olan patlıcanın sağlığa faydalarını da merak ediyorsanız; işte, patlıcanın faydaları!

Düşük kalorili ve doyurucudur. 100 gram patlıcan yalnızca 24 kaloridir. Doyurucu olması sayesinde tok tutar ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Patlıcan B-kompleks vitaminleri açısından da zengindir. Bu vitaminler vücudumuzda üretilemez ve besinlerden elde edilmeleri gerekir. B vitamini, sağladığı tüm faydaların yanında, vücudumuzdaki yağ ve karbonhidratın yakılması için de gereklidir. Eksikliği durumunda, vücudun kilo alma eğilimi artar.

Patlıcan lif açısından da zengindir. Bu sayede sindirim sisteminde görülebilecek çeşitli kanser türlerine karşı vücudu korurken, sindirim sistemi içindeki faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlayarak bağışıklık sistemimizi de güçlendirir.

Patlıcanın içindeki lif ve diğer maddelerin, zararlı kolesterolü düşük, faydalı kolesterolü de yüksek seviyelerde tutmaya yaradığını ortaya çıkaran araştırmalar yapılmıştır.

Patlıcan manganez, demir, bakır ve potasyum gibi mineraller açısından da zengindir. Bu minerallerden manganezin antioksidan özelliklere sahipken potasyum, tansiyonun düzenlenmesinde ektilidir.

Patlıcanın antioksidan değeri de oldukça yüksektir. Kabuğundaki antioksidan özellikli maddeler, vücudu yaşlanmanın etkilerine karşı korumaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Patlıcanın kabuğunda aynı zamanda nikotin de bulunur. Bitki bunu, bitki yiyen böceklere karşı kendini savunmak için üretir. Ancak patlıcanın içerdiği nikotin miktarı, insan vücudu için zararlı olabilecek miktarlarda değildir.