Sağlık

Posalı Gıdalar Kanserden Korunmaya Yardımcı Oluyor

622views

Posa ya da diğer adıyla lif, gıdalarda bulunan ve insan bedeni tarafından doğrudan sindirilemeyen kısımlardır. İnsan vücudunun genel sağlığı ve özellikle sindirim düzeni ve sağlığı için çok gerekli olan posanın, sindirim sisteminin değişik kısımlarına ayrı ayrı faydaları vardır.

 

Yediğimiz besinler, midemizde bir süre bekletilir. Eğer lif açısından zengin besinler tükettiysek, midemizde diğer besinlerle karışan lifler, kan şekerimizin de aniden yükselmesine engel olacaktır. Ayrıca lifli gıdaların bol olması, bu besinlerin midemizde daha uzun süre beklemesini sağlar. Böylece daha uzun süre tok hisseder ve daha yavaş acıkırız; açlık hissimiz de daha dayanılabilir düzeylerde olur. Atıştırma krizlerine girmeyiz.

Posalar ya da lifler, sindirim sistemimiz tarafından doğrudan sindirilemez; ama sindirim sistemimiz içindeki bakteriler bu liflerin bazılarını sindirir ve besin olarak kullanır. Bu sayede lifler, sindirim sistemimiz içindeki faydalı bakterilerin artmasına katkıda bulunur. Sindirim sistemimizdeki faydalı bakteriler, zararlı bakteri türleriyle mücadele eder. Faydalı bakterilerin daha çok olması, bağışıklık sistemimizin zararlı bakterileri yok etmek için daha az çaba harcamasını sağlar. Bu sayede bağışıklık sistemimiz bizi, başka hastalıklara karşı daha etkin bir şekilde koruyabilir.

Posalı gıdalar, sindirim sisteminde görülen bazı hastalıkların engellenmesinde de büyük paya sahiptir. Çeşitli ülser türleri bunların başında gelir.

Yapılan son araştırmalar posalı yani lifli gıdaların, sindirim sisteminde görülen çeşitli kanser türlerinin oluşumunu engellemekte de etkili olduğunu gösteriyor. Sindirimin hızlanmasını sağlayan bu tür lifler, bağırsakların tamamında düzenli bir etkinlik oluşmasını sağlıyor. Ayrıca buradaki bakterilerin de düzenli faaliyet göstermesini sağlayarak, sindirim sistemimizi burada görülebilecek kanser türlerine karşı korumada etkin bir rol oynuyor.

Lifli gıda tüketirken de kararında ve gerektiği kadar tüketmekte fayda var. Aşırı miktarda lifli gıda tüketimi ishal gibi sindirim sorunlarına yol açabiliyor. Vücudumuzun, lifli gıdalardan tam ve etkin bir şekilde faydalanmasını sağlamak için, düzenli ve bol su içmeyi de unutmamak gerekiyor.

Lif ya da posa bakımından zengin gıdalar arasında baklagiller, tam tahıllar, sebze ve meyvelerin büyük bölümü bulunuyor.