Spor

Power Plate Nedir, Ne İşe Yarar?

664views

Power Plate furyası fitness salonlarına yayılmaya devam ediyor. Ancak herkesin aklında aynı soru var: Power Plate nedir? Ne işe yarar? Kilo vermeme yardımcı olabilir mi? Tüm bu soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Power Plate ilk olarak Rusya’da, uzaya çıkan kozmonotların kas ve kemik kütlesi kaybını önlemek üzere icat edilmiş bir araç. Ardında ciddi bilimsel çalışmalar var. Kozmonotlar üzerinde ne kadar faydalı olduğu da ciddi bir şekilde araştırılmış ve oldukça olumlu sonuçlar alınmış.

Power Plate’i fitness dünyasına Guus van der Meer adlı bir girişimci tanıtmış. Alet, saniyede 25-50 defa arasında titreşim üreterek çalışıyor. Power Plate’in egzersiz plakasına aktarılan bu titreşimler de egzersiz yapan kişinin kaslarında mikro kasılmalara neden oluyor. Bu sayede de kemik yoğunluğunun ve sağlamlığının arttığı ve kasların da saniyede 25-50 kez arası kasıldığı iddia ediliyor.

Yapılan araştırmalarda Power Plate, özellikle yaşlılarda, kemik eklem ve kaslarda oldukça olumlu etkiler göstermiş. Sinir sistemini uyarması sayesinde beyindeki denge merkezinin de daha iyi çalışmasını sağlamış.

Daha genç kişiler ve sporcular üzerinde yapılan araştırmalar da, benzer şekilde, olumlu sonuçlar vermiş. Kas direnci ve gücünde ciddi artışlar sağlanmış Power Plate sayesinde. Ancak aletin üreticileri Power Plate üzerinde yapılan 10 dakikalık bir egzersizin 1 saatlik klasik egzersize eşdeğer olacağını iddia ediyor.

Bu oldukça ciddi bir iddia ve obezitenin salgın gibi yayıldığı günümüzde, bu sorunla mücadelede bir umut ışığı olabilir gibi. Fakat uzmanlar aynı fikirde değil. Yapılan araştırmalarda Power PLate’i kullananların kalp-damar sisteminde büyük bir gelişme görülmemiş. Kalp damar sistemini en verimli şekilde güçlendirmenin yolu koşu, bisiklet sürmek, yüzmek, hızlı yürümek gibi, nabzı yükselten ve solunumu hızlandıran sporları yapmaktır.

Yazının devamını okumak için sayfalarda ilerleyin.