Sağlık

Seksin 12 Faydası

712views

Cinsel ilişkiye girmenin çok kalori yaktığı söylenir. Bu pek doğru değildir. Cinsel ilişki sırasında yakılan kalori miktarı çok yüksek düzeylerde olmasa da seksin umulmadık faydaları var.

 

Aşkı tazeler: Yapılan bir araştırmada, düzenli seks yapan çiftlerin, beraberken salgıladıkları oksitosin miktarının çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Oksitosin, “aşk hormonu” olarak da bilinir ve çiftler arasındaki güven ve bağlılığı da arttırır.

Stresi azaltır: Cinsel ilişki sırasında salgılanan mutluluk hormonları, stres yüzünden salgılanan hormonların yıkıcı ve olumsuz etkilerinden daha az zarar görmemizi sağlar ve stresi azaltır.

Kan basıncını düzenler: Düzenli seks yapmak, tansiyonu düzenlemek açısından da etkilidir.

Kalbi korur: Cinsel ilişki sırasında kalbimiz daha hızlı atmaya başlar. Bu da kalp damar sistemini güçlendirmede etkili bir yoldur. İngiltere’de yapılan ve 20 yıl süren bir araştırmada, haftada iki ya da daha fazla kez düzenli cinsel ilişkiye giren erkeklerin, ayda bir ya da daha az seks yapan erkeklere kıyasla, kalp krizi geçirme oranlarının çok daha düşük olduğu belirlenmiştir.