Sağlık

Sırt ağrısını önleme yolları

617views

Sabah uykudan uyanınca sırt ağrısı mı çekiyorsunuz? Uyanınca başlayan sırt ve bel ağrıları tüm gün peşinizi bırakmıyor mu? Sırt ve bel ağrılarını engelleyici bazı önlemler alarak ve bu ağrılara sebep olan bazı nedenleri ortadan kaldırarak sabah uyandığınızda sırt ağrısı çekmekten kurtulabilirsiniz.

Uyku öncesi duş

Gün boyunca yaşadığınız stres kaslarınızın gergin kalmasını ve gece boyunca kasılan kasların sabah uyandığınızda ağrımasına neden olabilir. Bunu engellemenin çok kolay bir yolu var; o da sıcak bir duş almak. Duş alırken suyu boyun, omuz, sırt ve bel kaslarınıza tutun ve iyice gevşeyin.

Uyku öncesi yoga

Kasılı kalan ve sabah ağrılara neden olan kasları gevşetmenin bir diğer yolu da yoga yapmaktır. Ben ağılarını önlemek üzere özel olarak geliştirilmiş yoga hareketleri vardır. Bunlar bel ağrısına neden olan kasları gevşetir ve sabah ağrı çekmenizi engeller. Yatmadan önce yapacağınız 15-20 dakikalık yoga, çok daha kaliteli bir uyku uyumanızı ve sabah ağrısız uyanmanızı sağlayabilir.

Uyuma pozisyonunuzu değiştirin

Bazı uyuma pozisyonları da sırt ağrısına neden olabilir. Yüz üstü ve yan yatıyorsanız bel ağrısı çekme ihtimaliniz daha fazla olacaktır. Bunu engellemenin en basit yolu çok şişkin bir yastık kullanmadan sırt üstü yatmaktır. Ama eğer illaki yüz üstü yatacaksanız alt karın bölgenizin altına bir yastık koyarak belinizin ters yöne bükülmesini önleyebilirsiniz. Yan yatıyorsanız da dizlerinizin altına koyacağınız bir yastık aynı işi görecektir.

Yatağınız eskimiş olabilir

Her şey gibi yataklar da zamanla eskir. Genelde yatağın hep aynı bölgesinde uyuruz. Bu da yatağın o bölgesindeki desteğin azalmasına neden olur. Bu engellemenin yolu yatağı ters ya da baş aşağı çevirmektir. Eğer yatağınız 10 yıldan eskiyse değiştirmeniz tek çözüm olabilir.

Kilo fazlası

Kilo fazlası da uyanınca bel ve sırt ağrısı çekmenin nedenlerinden biridir. Kilo fazlası olduğunda bel ve sırttaki kaslar, eklemler ve kemikler normalde olması gerekenden daha fazla baskıya maruz kalır; bu da uyanınca ağrı çekmeye neden olur. Bunun tek çözümü de elbette ki ideal ve sağlıklı kiloya inmektir.

Zayıf kaslar

Bel ve sırt kaslarının zayıf olması da ağrılara neden olabilir. Bu kaslar zayıf olduğunda gün boyunca vücut ağırlığınızı desteklemekte zorlanırlar bu da ağrımalarına neden olur. Bel ve sırt kaslarını güçlendiren egzersizler yaparak bu kasların vücudunuzu daha güçlü bir şekilde desteklemesini sağlayabilir, daha az bel ve sırt ağrısı çekersiniz.