Sağlık

Saç Dökülmesi ve Beslenme İlişkisi

632views

Erkeklerin korkulu rüyası, kelliğe giden aşamaların başlangıcı olan saç dökülmesinin nedenleri, yıllardır tartışılan konulardan biridir. Pek sık rastlanmasa da kadınlarda da endişe verici boyutlara ulaşabilen bu sorunla ilgili, en sık sorulardan biri de, saç dökülmesiyle beslenme arasında bir ilişki olup olmadığıdır.

 

Çok yönlü bir sorun olan saç dökülmesinin nedenlerini tek bir soruna bağlamak elbette ki acelecilik olur. Ancak sağlıkla ilgili birçok konuda olduğu gibi beslenme, saç dökülmesi üzerinde de etkiye sahiptir.

Bu konuyla ilgili olarak yapılan birçok araştırma bulunuyor. Bu araştırmalar oldukça çok yönlü ve saç dökülmesi üzerinde etkisi olabilecek birçok konuyu inceliyor. Meksika, Tayvan ve Türkiye’de birbirinden ayrı şekilde yapılmış araştırmaların da aynı sonuca varması, beslenme ve saç dökülmesi arasında bir ilişki olduğunun en belirgin kanıtlarından olsa gerek.

Saç dökülmesiyle insülin direnci arasında bir ilişki olup olmadığını anlamak üzere yürütülen bu araştırmanın vardığı sonuçlara göre, böyle bir ilişki var. İnsülin direnci, çok fazla şeker tüketen kişilerde yükselir. Uzun vadede obeziteye ve şeker hastalığına neden olabilecek bu durum, saç kaybını da arttırıyor.

Testosteron hormonuyla saç dökülmesi arasında bir ilişki olduğu uzun zamandır biliniyor. Aslında erkeklik hormonu olan testosteron, kadın vücudunda da erkek vücudunda da belli miktarlarda bulunuyor. Ancak testosteron ve östrojen hormonları arasındaki denge bozulduğunda saç kaybı, kelliğe neden olabilecek boyutlara ulaşabiliyor. Aşırı şeker tüketimi, testosteron hormonunda artışa neden olarak, saç dökülmesini tetikliyor.

Yalnızca şeker değil, hayvansal kaynaklı yağların da aşırı tüketimi saç kaybına neden olabiliyor. Yine obeziteye neden olabilen bu durum da testosteron hormonunda artışa neden olduğundan, saç kaybını arttırmada doğrudan etkili.

Bu bulgular ışığında uzmanlar, dengeli beslenme ile saç kaybının azaltılabileceğini düşünüyorlar. Elbette ki tüm gıdalar gibi şeker ve yağları da, aşırıya kaçmadan, kararında tüketmek gerekir. Ancak bunların fazla tüketilmesinin Aşırı kilo, şeker hastalığı, kalp damar sorunları gibi birçok sorunun yanı sıra, saç dökülmesine neden olabileceği araştırmalarca ortaya konmuş oluyor.