Sağlık

Sağlıklı kahvaltı önerileri

623views

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür değil mi? O zaman günün en önemli öğününde ne yediğiniz de çok önemlidir. Kahvaltınızı sağlıklı ve enerji verecek besinlerle yaparsanız gün boyu dinç ve canlı kalmanız daha kolay olacaktır. İşte, enerjinizi arttıracak sağlıklı kahvaltı önerileri…

Hindi füme sandviç

Malzemeler: İki dilim tam tahıllı ekmek, 4 dilim hindi füme, domates, marul.
205 kalori civarındaki bu kahvaltıda 16 gram protein 4 gram yağ, 3 gram lif ve 30 gram karbonhidrat bulunur. Dengeli ve besleyici bir kahvaltı seçeneği.

Meyve eklenmiş yoğurt

Malzemeler: 180 gram yağsız yoğurt, 1 çorba kaşığı kırılmış fındık ve üzerine muz greyfurt, portakal, elma ya da sevdiğiniz bir meyve.
Koyduğunuz meyveye göre 170-220 kalori arasında değişebilir. 18-22 gram arasında protein 5 gram yağ ve 25-40 gram arasında karbonhidrat içeren enerji verici ve sağlıklı bir seçenek.

Peynir ve üzerine tarçın serpilmiş elma dilimleri

Malzemeler: 1 adet dilimlenmiş elma, ¾ su bardağı yağsız lor peyniri ve tarçın.

250 kalorilik bu kahvaltıda 25 gram protein, 2 gram yağ 32 gram karbonhidrat ve 5 gram lif vardır. Enerji verici bir kahvaltı seçeneğidir ve elma dilimlerine serpeceğiniz tarçın gün boyunca tatlı krizine girmenizi engelleyip kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur.