Diyet

Salata yiyerek zayıflanır mı?

644views

Fazla kilosu olan insanları gözlemliyorum; yaz mevsimi yaklaştığında kilo vermek için telaşa kapılıyorlar ve salata yiyerek zayıflayacaklarına inanıyorlar. Pazartesi günü hırsla başladıkları diyetleri Çarşamba günü sona eriyor.

Fazla kilosu olan insanları gözlemliyorum; yaz mevsimi yaklaştığında kilo vermek için telaşa kapılıyorlar ve salata yiyerek zayıflayacaklarına inanıyorlar. Pazartesi günü hırsla başladıkları diyetleri Çarşamba günü sona eriyor. Acaba siz de o insanlardan biri misiniz? Gelin, durumunuzu analiz edelim ve sizin için sağlıklı zayıflama yolunu bulalım.

 

Kilo vermenin temel kuralının günlük aldığınız kalori miktarını azaltmak, yaktığınız kalori miktarını ise çoğaltmak olduğunu artık öğrendiğinize eminim. Ancak bu bilgiyi doğru yorumlamak gerekir. Bir anda kalori alımınızı salata gibi çok düşük kalorili yiyeceklerle sınırlarsanız, anlık kilo verseniz de ilerleyen günlerde hem kilo vermeniz durur hem de sağlığınız bozulur.

 

Evet, diyetlerinizde öğle ve akşam yemeklerinde salata yemek sağlıklı bir seçimdir, zayıflamanıza da yardım eder ancak salata tek başına yeterlidir. Çünkü, vücudumuzun doğadaki tüm besin gruplarına ihtiyacı vardır. Süt, kırmızı et, bakliyat, meyve gibi… Eğer siz kilo vermek uğruna sadece salata yiyerek besleniyorsanız; riskli durumlara davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

 

Sebzelerin %70-80’ine yakını su olduğu için, salata mideden çok hızlı boşalır ve hızlı acıkma yapar. Özellikle hipoglisemi yaşayanlar için doyma duyularını kaybedip daha büyük miktarda ve daha çok besin tüketimine yol açabilir.

 

Salatalara konulan soslar çoğu zaman göze gözükmez. Ancak bu soslarda kullanılan malzemelere göre ciddi kalori fazlalığı yaratabilir. Örneğin beyaz soslarda; mayonez fazlalığı, yeşil soslarda zeytinyağı fazlalığı, sarı soslarda ise hardal ve mayonez fazlalığına bağlı ciddi kalori alımı ortaya çıkar.

 

Peki, zayıflamak için nasıl beslenmek gerekir? Aşağıdaki haber görseline tıklayıp öğrenebilirsiniz!

zayiflama-yontemleri-banner