ManşetSağlık

Şeker hastalarına müjdeli haber!

665views

yemek-yapan-kadin

Şeker hastaları ne yemeli?

İnsülin direnci veya şeker hastalığı olanlar için müjdeli bir haberimiz var! Dünyada ilk defa bir Türk firması, diyabet hastalarına özel un üretti. Kan şekerini dengede tutmaya yardımcı ve bağırsak sağlığına iyi gelen diyabetik un, %100 Türk sermayesiyle hizmete sunuldu.

Glisemik indeksi yani kan şekerini yükseltme hızı %40 daha az, bağırsak sağlığı için gerekli diyet lifleri ise %30 daha fazla diyabetik un, sağlığına önem verenlerin tercih haline geldi.

Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı ‘Diyete Başlıyorum’ olarak biz, Slimini markasına ait Diyabetik, Diyet ve Glutensiz unları denedik ve sonuçlarından çok memnun kaldık. Hem çevremize hem siz değerli takipçilerimize %100 Türk sermayesiyle üretilen Slimini unlarını tavsiye ediyoruz.

Konya Yıldızı Un Fabrikası Genel Müdürü İbrahim Güzel yaptığı açıklamada, 2010 yılında müşterilerinden “diyabetik un üretmeleri yönünde talep aldıklarını, bunun üzerine piyasadakilere göre glisemik indeksi daha düşük ürün yapmaya karar verdiğini söyledi. Güzel, bazı üniversitelerin de desteğiyle Ar-Ge merkezinde uzun süre çalışma yürüterek, proje hazırladıklarını anlattı.

Slimini-Makale-3

Çalışmalar neticesinde, kan şekerini birden yükseltmeyen ve birden düşürmeyen, glisemik indeksi yüzde 40 azaltılmış un ürettiklerini dile getiren Güzel, şöyle devam etti:

“Proje ile TÜBİTAK’a başvurduk ve çalışmamız destek için onaylandı. Bunun üzerine üretimlere devam ettik. Beyaz ekmeğin unu, ürettiğimiz una göre yüzde 65 daha fazla kan şekerini yükseltiyor. Beyaz ekmeğin glisemik indeksi 100, tam buğday ve kepekli ekmeğin glisemik indeksi 98 iken, bizim ürettiğimiz unun glisemik indeksi ise 61’dir. Lif oranları da diğer ekmeklere göre daha yüksek. Normal beyaz unlarda lif oranı yüzde 2’yi geçmiyor. Bizim ürettiğimiz ü beyaz olmasına rağmen yüzde 30 lif içermektedir. Tam buğday unlarındaki lif oranları ise yüzde 10-12 olmasına rağmen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının piyasadaki ekmekler üzerinde yaptığı analizlerde, en yüksek lif oranının yüzde 6 olduğu görüldü.”

Güzel, “Ürettiğimiz glisemik indeksi düşük unları Almanya ve ABD’ye ihraç ediyoruz. Yakın zamanda Kanada, İsviçre, Suudi Arabistan ve Brezilya’ya da ihracatımız başlayacak. Aylık üretimimiz şu anda 500 ton. Talebe göre kapasite artırımına gitmeyi düşünüyoruz” dedi.

Slimini un nerede satılır?

Slimini un, kapıda ödeme ve ücretsiz kargo fırsatıyla GIDA DEVİ sitesinde veya Adese, Beğendik gibi marketlerde satılmaktadır.