DiyetManşet

Diyette leblebi yiyerek kilo verin!

1.1Kviews

sari-leblebi

Mutluluk ve sağlıkla kilo vermek istiyorsanız, diyette besin seçimlerinizi doğru yapmalısınız. Protein ve faydalı karbonhidrat içeriğiyle leblebi, kilo verdiren yiyeceklerden biridir. ‘Diyete Başlıyorum’ ekibi olarak leblebinin zayıflamaya ve sağlığa faydalarını açıklıyoruz.

Leblebi tokluk verir mi?

Leblebi, yüksek oranda bitkisel protein içerir. Bu özelliğiyle tokluk verip açlık ve tatlı krizlerini önler. Kilo verirken, yağdan kaybetmeyi sağlar, kas kaybını önler. Kendinizi tok hissettiğiniz için gerektiği kadar yersiniz, bu sayede aç kalmadan kilo verirsiniz.

Diyette hangi leblebi yenmelidir?

Leblebi, nohudun kavrulmuş halidir. Geçirdiği işleme göre beyaz veya sarı leblebi olur. Nohut kabukları soyularak kavrulursa sarı, kabukları ile kavrulursa beyaz leblebi elde edilir. Sağlık açısından beyaz leblebi daha uygundur, çünkü kabuğu soyulduğunda vitamin ve mineral değeri azalabilir.

Leblebi nasıl zayıflatır?

Esasında bir bakliyat türü olan leblebi, diyet lifleri açısından zengindir. Zayıflamaya faydası ise şöyle gerçekleşir: Diyet lifleri kalori içermez ama midenin boşalmasını geciktirip daha uzun süre tok hissetmeyi sağlar. Açlık hissini engelleyen leblebi, vücut sağlığını bozmadan zayıflamaya yardımcı olur.

Leblebiyi nasıl tüketmek gerekir?

Elbette, bir besin süper faydalı bile olsa tüketim şekline ve miktarına çok dikkat etmek gerekir. Günlük 1 çay bardağı leblebi idealdir, fazlası kilo vermeyi yavaşlatabilir. 1 çay bardağı leblebi, 180 kaloridir. Diyet yapanların ortalama 1500 kalori alabileceğini göz önününde bulundurursak, 1 çay bardağı leblebi gayet uygundur.

Leblebinin zayıflatıcı etkisinden faydalanmak için yanında büyük bir iki bardak su veya bitki çayı içmelisiniz. Çünkü suyla birleşince daha uzun süre tok tutar ve daha kolay sindirilir.

beyaz-leblebi

Ara öğünde leblebi nasıl yenir?

İkindi vakti veya akşam yemeğinden sonraki ara öğünlerinizde bir çay bardağı beyaz leblebi ve bir bardak tarçınlı süt tercih edebilirsiniz. Böylece aç kalmadan, sağlığınızı kaybetmeden keyifle kilo verebilirsiniz.

Ara öğünde ayrıca, bir avuç içi kadar leblebiyi bir su bardağı ayran ile beraber yiyebilirsiniz. Bu hem doyurucu, hem zayıflatıcı, hem de sağlık açısından yararlı bir seçim olacaktır. Tekrar edelim: Leblebi yerken yanında mutlaka büyük bardak su için, aksi halde gaz veya kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz.

Daha fazla ara öğün önerisi için TIKLAYIN

Leblebinin sağlığa faydaları nelerdir?

Leblebi, sadece zayıflamaya değil genel vücut sağlığına da faydalıdır. Leblebide bulunan pektin ve gam gibi çözünür lif bileşeni, kandaki kolesterolün düşürülmesinde ve glikozun bağırsaktaki emiliminin azaltılmasında da etkili oluyor.

İnsülin direnci veya diyabet hastaları için ideal bir besindir. Çünkü, posa içeriği yüksek besinler arasında yer alıyor leblebi. Bu nedenle de kan şekerinin aşırı düşüp yükselmesini önleyerek iştah kontrolü sağlıyor.

Leblebi mutluluk ve huzur veriyor!

Amino asitler, triptofan ve serotonin açısından zengin olan leblebi, uyku sorunu olan kişiler için faydalı. Akşam yatmadan önce bir miktar leblebi tüketimi derin bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.Leblebinin içerdiği amino asitler, triptofan ve serotonin gibi madde ve diğer bileşenler sinir sistemi sağlığı açısından da önemlidir. Özellikle stres ve depresyon sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden alı koyduğuna inanılır.

yag-yakici-yogurt-banner