Spor

Spor Aletlerinin Kaderi Elbise Askısı Olmak mı?

627views

Spor yapma yolları arasında en masrafsız ve kolay olan, evde spor yapmak olsa gerek. Bunun nedenleri çok da açık aslında; evde spor yaparken hava şartlarından etkilenmiyorsunuz öncelikle. Bir spor salonuna gitmek ve egzersiziniz bitince eve dönmek üzere yolda vakit kaybetmiyorsunuz. Üstelik bir spor tesisine gitmek için ödenmesi gereken üyelik masrafı, aidat gibi harcamalardan da tasarruf ediyorsunuz.

Bu yönden bakılınca evde spor yapmak çok daha kolay ve masrafsız gözüküyor. Eviniz yeterince büyükse, iyi bir koşu bandı alabilir ve düzenli olarak koşarak hem daha sağlıklı hem de ideal kiloda bir insana dönüşebilirsiniz. Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız ve koşu bandının çıkaracağı gürültüden dolayı komşularınızı rahatsız etmekten çekiniyorsanız, bunun da çözümü var; eliptik trainer’lar.

Ancak planlama ve uygulama her zaman birbiriyle örtüşmüyor maalesef. Koşu bandı veya eliptik trainer denen aletlerden bir tane satın alınıyor. Büyük bir hevesle satın alınan bu aletler, evin uygun bir odasına yerleştiriliyor. “Cicim aylarında” da spora da, yeni alınmış spor aletine de ilgi büyük oluyor. Fakat bazı durumlarda ilgi giderek azalıyor. Spor günleri haftada 4-5 iken 1-2’ye düşüyor. Sonunda insanlar spor yapmadan önceki düzenlerine dönüyorlar. Asılacak yer bulunamayan elbiselerin, yeni spor aletinin üzerine serpiştirilmesiyle de, spor aletinin kamufle edilmesi ve spor dışında yepyeni bir işlev kazanması süreci tamamlanmış oluyor. Eğer yaşanan ev büyükse, ardiye de veya balkonda açılan bir yere taşınmasıyla, spor aletinin o evdeki görevi de son bulmuş oluyor.

Daha küçük spor aletleri için bu süreç çok daha hızlı oluyor; elbise askı olmak gibi çok yönlü hizmetler sunamadıklarından, kısa zamanda, evde boşa yer kaplayan neşeneler olarak görülmeye başlıyorlar.

Evet, evde spor yapmak çok kolay ve akıllıcadır. Masraftan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar; yaz kış spor yapmanıza imkân verir. Üstelik satın aldığınız spor aletleri de size aittir. Onları yalnızca siz kullanırsınız ve ömürlerini tamamlayana kadar da kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak evde spor yapmanın ufak bir dezavantajı da vardır; sizi spor yapmaya zorlayan bir şey yoktur. Bazı insanlar, bir spor salonuna üye olup para ödemezlerse, ciddiyetle egzersiz yapamayacaklarını düşünür. Spor salonuna ödediği ücretin karşılığını almak için, aylarca azim ve kararlılıkla spor yapan bu insanlar, spor disiplinini, kendilerini spor yapmaya mecbur tutarak sağlarlar.

Eğer evde spor yapmayı düşünüyorsanız ve sağlığınızı korumanın, formda kalmanın ve spor yapmanın verdiği keyfin sizin için yeterli motivasyonu sağlayıp sağlamayacağından emin değilseniz, bunu denemenin kolay bir yolu var. Büyük ve pahalı bir spor aleti yerine ufak ve ucuz bir spor aleti seçin. Bir iki ay boyunca bu aletle spor yapıyor, ilk başta koyduğunuz hedeflerden şaşmıyorsanız, koşu bandı, ergometre veya eliptik trainer gibi daha kapsamlı bir spor aletine terfi edebilirsiniz. Eğer bu deneme başarılı olmazsa disiplinli bir şekilde spora devam etmenizi sağlayacak başka yöntemler üzerinde odaklanabilirsiniz.