Spor

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Belirtiler

759views

Spor yapmak, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından. Ancak fiziksel etkinlikler vücudumuzu zorlar. Vücudu zorlamak, fiziksel kapasitemizi geliştirmek açısından iyidir. Ancak bunu yaparken sınırları aşmamak lazım ki; sağlıklı olalım derken sağlık sorunlarıyla karşılaşmayalım.

Titreme-Seğirme
Egzersizinizi yaptığınız sırada, bir ağırlığı kaldırırken kolunuz ya da koşarken bacağınız titremeye mi başladı? Bir adım daha atacak takatinizin kalmadığını mı hissediyorsunuz? Birden fazla nedeni olmakla birlikte, böyle bir titremenin nedeni, genelde bitkinliktir. Vücudunuzu sınırlarına kadar zorlamaya başladığınızın bir belirtisidir.

Bitkinliğin nedeni açlıktan dolayı kan şekerinizin düşmesi de olabilir. Kan şekerinin düşmesi, spor sırasında bitkinliğe, hatta baygınlığa bile neden olabilir. Bundan kaçınmak için, egzersizinizi yapmadan bir iki saat kadar önce yemek yiyin. Böylece kan şekeriniz çok düşmeyecektir. Eğer titremeler ya da seğirmeler bir iki saatten sonra da devam ederse bir doktora görünmenizde fayda vardır.