ManşetSpor

5 Soruda sporla zayıflamanın yolları

703views

spor-yapan-kadin

Yaz yaklaştıkça kilo vermek isteyenleri bir telaş basıyor, hızlıca kilo vermek için her yolu denemeye kalkıyorlar. Ancak bulduğunuz her diyet listesini, duyduğunuz her spor yöntemini denemeye kalkmadan önce, önerilerimize kulak verin çünkü duyduğunuz her şey doğru olmayabilir.

Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı ‘Diyete Başlıyorum’ ekibi olarak sizlere sporla zayıflamak için en doğru bilgileri ulaştırıyoruz. Spor aç karna mı yapılmalı, terlemeden yapılan spor hiçbir işe yaramaz mı? Hepsi ve daha fazlasının cevabını özel haberimizde bulacaksınız!

Spor yaparken terlemek şart mıdır?

Herkesin farklı ter bezleri vardır. Bazıları diğerlerine göre daha zor terler ancak bu egzersizin işe yaramadığı anlamına gelmez. Terlemek yerine doğru nefes alma tekniğini kontrol etmelisiniz.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudu gererek ısıtmak gerekir.

Egzersiz öncesi vücudun ısınması gerektiği doğrudur böylece yaralanmalar ve sakalıklardan uzak durabiliriz ancak bu gerinme hareketi, sabah yatakta doğrulurken yaptığımızdan farklı olmalıdır. Dinamik vücut ısınma hareketlerini yapmadan, vücut tam olarak esnemiş ve ısınmış sayılmaz.

Aç karna spor yapmak doğru mudur?

Eğer aç karnına spor yaparsanız, bunu yapacak enerjiye sahip olamazsınız. Vücudunuz yağı yakabilmek için yakıta ihtiyaç duyar. Aç karnına çalışmak sadece egzersiz yapmaya engel olur.

Tek bir hareketle zayıflayabilir miyim?

Egzersizler kas oluşturmak için tasarlanmıştır, yağları ortadan kaldırmazlar. Eğer temel, yani çekirdek egzersiz programına uymadan tek bir alanda hareket yaparsanız, başarı sağlayamazsınız. Bedenin bütün olarak çalışması ve egzersizlerin birleştirilmesi gerekir.

Resimli egzersiz hareketleri için buraya tıklayınız!

Spor yapmak

Az yersem kilo verir miyim?

Bir diyet furyasına uyup, bütün gününüzü kalori sayarak geçirmeniz, sizin doğru bir iş yaptığınız anlamına gelmez. Her zaman az kalori iyi demek değildir. Gündelik işlerinizi yapmak için, işe gitmek, sokağa çıkmak, yürümek ve hatta oturmak için bile vücudunuzun yakıta ihtiyacı vardır. Eğer yetince kalori almazsanız, vücudunuz hareket edecek enerjiyi bulamaz.

Sık yemek sağlıklıdır ve sizin uzun süreli açlık duygusundan korur. Çantanızda veya çalışma masanızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

Spor yaparken istediğimi yiyebilir miyim?

Tek başına ağırlık kaldırmak veya fitness yapmak işe yaramaz. Kardiyo yaparken yanlış gıdalarla beslenirseniz veya abartılı yemek yerseniz, sonuç hüsran olacaktır. Dengeli beslenme ile birlikte yapılan kardiyo ve egzersizler sonuç verir.