Diyet

Sumak zayıflatır mı, faydaları nelerdir?

905views

Diyet yaparken uyguladığımız programların içerisinde veya ek olarak bitkilere, özellikle de kilo verimini hızlandıran bitkilere yer verilir.  Bitkiler hem doğal hem de sağlıklı oldukları için diyet yaparken de günlük hayatımızda da her türlü ihtiyacımızı gidermek için kullanabiliriz. Bu faydaları saymakla bitmeyen bitkilerden biri de sumaktır. Sumak, kışın yaprak döken ama her mevsim yeşil kalan, meyvesi mercimeğe benzer tanelerden oluşan bir ağaçtır.

sumak-zayiflatir-mi

Sumak aynı zamanda yemeklerinize lezzet katabileceğiniz ekşi ve iştah açıcı bir baharattır. Kanamaları durdurma, zehirlenme gibi vakalarda kullanılan sumağın zayıflatıcı etkisi olduğu da bilinmektedir. Sumak hazmı kolaylaştırdığından şişkinlik ve kabızlık gibi problemleri önlemenize yardımcı olacak böylece tartıldığınızda kilonuz sizi yanıltmayacaktır. Sumak kandaki şeker miktarını dengeler bu özelliği sayesinde özellikle diyet yaparken aniden gelen ve bastırması bir hayli güç olan tatlı krizlerinin önüne geçilmiş olur. Böylece şekerli gıdalardan uzak durmanız kolaylaşır ve zayıflama sürecinizi hızlandırırsınız.

sumagin-faydalari

Sumak çok iyi bir antioksidandır ve vücudunuzda biriken toksinleri atmanızı sağlar.  Genellikle baharat olarak kullanılan sumağı salatalarınızda ve yemeklerinizde tüketebilir ya da kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Sumak bitkisinin türleri çok fazladır ve bazıları zehirli olabilir. Bu nedenle gelişigüzel toplayarak tüketmemelisiniz. Tansiyon problemi olan hastalarda sumak kullanımı zararlı olacağından tüketmemeleri gerekir. Zayıflamak için diyetinize ek olarak sumak kullanabilirsiniz fakat tek başına sumak yemenin zayıflamanıza bir etkisi olmayacağını hatırlatmak isteriz.