Sağlık

C Vitamini Gribe Karşı Etkili mi?

627views

Portakal, limon, greyfurt, mandalina gibi, C vitamini bakımından zengin gıdaları tüketmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, böylece vücudu gribe karşı daha dirençli hâle getirdiği düşünülür. Ancak yapılan son araştırmalar, durumun pek de böyle olmadığını gösteriyor. Pekiyi C vitamini vücudumuzu gribe karşı koruyor mu?

Uzun yıllardan beri süregelen bu inanışın doğruluğunu bilimsel olarak sınayan birçok araştırma yapılmış son yıllarda. Bu araştırmaların bir amacı da C vitamininin bağışıklık sistemini gerçekten güçlendirip güçlendirmediğini anlamakmış. Yapılan araştırmalar, C vitaminiyle ilgili yıllardır süregelen inanışımızı yıkacak cinsten. C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi olduğu sonucuna varılmamış.

Ancak bu durum “C vitamini zengini” diye bildiğimiz turunçgillerin şanına leke düşürmüyor. C vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren bir bulguya rastlanamamış; ama turunçgillerin kış mevsiminde bolca tüketilmesini haklı çıkartacak bulgulara ulaşılmış.

Bu meyvelerin içinde bulunan diğer vitaminler ve antioksidanların, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve vücudu soğuk algınlığına karşı daha dirençli hâle getirdiği tespit edilmiş. Yani kışın gönül rahatlığıyla bu meyvelerden yemeye devam edebiliriz.

Ancak grip için farklı bir durum söz konusu. Aşıların ve ilaçların bile başa çıkmakta zorlandığı grip virüsüne karşı turunçgillerin de eli kolu bağlı. Benzer araştırmalar sonucunda, turunçgilleri fazla tüketmenin, grip virüsüne karşı bağışıklık sistemini güçlendirmediği belirlenmiş.

Yani sonuç olarak; kışın gönül rahatlığıyla portakal, mandalina, tüketebilir; limonata veya greyfurt suyu içebiliriz. Ancak uzmanlar gribe karşı acı biber, sarımsak, soğan gibi daha doğrudan etkili besinlerin daha faydalı olacağı görüşünde. Yani grip olacak gibi hissederseniz tercihiniz bu besinlerden yana olmalı.

Gribe karşı etkili diğer besinleri görmek için buraya tıklayın.