Spor

Vücut Geliştirmeye Başlarken Bunlara Dikkat

709views

Fit görünmek isteyenlerin yanı sıra sağlıklı şekilde kilo almak isteyenlerin de gönül rahatlığıyla seçebileceği bir spor olan vücut geliştirmenin de, her spor dalı gibi, incelikleri ve dikkat edilmesi gereken bazı noktaları var. Bu noktalara dikkat edildiğinde etkileyici sonuçlar alınıyor; edilmediğindeyse çabalar ziyan oluyor. Çabalarınızın ziyan olmasını istemiyorsanız vücut geliştirme programı hazırlarken nelere dikkat etmek gerektiğini bilmelisiniz.

Yanlış bir program uygulandığında ortaya çıkabilecek tek olumsuz sonuç, çabaların boşa gitmesi de değil; istediğiniz kas grupları yerine başka kas gruplarının kütle kazanmasını sebep olabilir, sonuç alamamak yerine yanlış sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Vücut geliştirmeye başlarken ilk yapılması gereken; bir alışma programı uygulamaktır. Çoğu kişi, sabırsızlığı yüzünden, alışma programlarını es geçer. Siz bu hataya düşmeyin. Alışma programı, spor yapmamış bir vücudu ve kasları spora hazırladığı gibi, sizin de hareketleri öğrenmenizde faydalı olacaktır. Ayrıca günlük hareketlerimiz sırasında pek kullanılmayan dengeleyici kasları da harekete geçirir ve içine girilecek sürece hazırlar. Alışma programı, düzgün uygulandığında, asıl programa geçildiğinde oluşacak hamlamayı büyük ölçüde azaltacaktır.