Spor

Yabancılar da Türk gibi Kalkıyor

621views

Eski çağlardan beri kullanılan bir spor aleti olan girya ya da yabancı dillerdeki adıyla kettlebell, son zamanlarda giderek daha gözde hâle geliyor. Bu aleti kullanarak yapılan ilginç bir egzersiz var; Türk kalkışı. Oldukça zor ve faydalı olan bu hareketi, tüm yönleriyle inceledik.

Türk kalkışının tarihi, iki yüz yıl kadar öncesine dayanıyor. Ata sporumuz olan güreşte, pehlivanların, bu hareketi belli boyutta ve ağırlıktaki güllelerle yapamazsa, ustalığa hak kazanamadığı söyleniyor. Söylencelerin bazıları da, ustaları yeterince güçlü olmadığını düşündüğü için, usta olmaya hak kazanamayan bir güreşçinin, gücünü arttırmak için bu hareketi yapmaya başladığı ve sonunda ustalarına kendini kanıtlamak için onların gözleri önünde dev bir gülleyi bu şekilde kaldırarak gücünü kanıtladığını söylüyor.

İşin ilginç yanı, bu harekete Türk kalkışı denmesi, milli gurumuz okşansın diye yapılmış bir sözcük oyunu değil. Yabancı ülkelerdeki sporcular ve uzmanlar da bu hareketi bu isimle biliyor. Yani hepsi Türk gibi kalkmayı öğrenmeye ve öğretmeye çalışıyor.

Atletik açıdan bakıldığında da Türk kalkışı çok faydalı bir hareket. Kaide kasları denilen; gövdemizin orta bölümündeki karın, omuriliği saran kasları ve kalça ve bacakların çevresindeki kasları, etkin şekilde çalıştırıyor. Asıl etkisini ise omuzlarda gösteriyor. Bu özelliği yüzünden omuz sakatlığı geçirenlerde rehabilitasyon amaçlı da kullanılıyor. Hatta bazı durumlarda gösteri amacıyla, ağırlık olarak bir insan kullanıldığı da oluyor.

Hareketin kapsamlı ve çok yönlü olması, yalnızca kas gelişimine değil, aynı zamanda nöromasküler sistemin de uyarılmasına, denge, eşgüdüm, zamanlama gibi yeteneklerin de geliştirilmesi yoluyla tüm kas sinir sisteminin daha verimli bir hâle getirilmesine yarıyor.

Bir vücut geliştirme egzersizinden çok “strongman” egzersizi olarak geçen Türk kalkışı, işlevsel gücü arttırmada oldukça etkili. Strongman egzersizlerinde amaç vücut geliştirmedeki gibi estetik değil, işlevsel güçtür. Yani amaç kasları daha belirgin hâle getirmek ya da irileştirmek değil; onların üretebildikleri gücü arttırmaktır. Bu özelliği sayesinde de irileşmek istemeyen; fakat daha güçlü kaslara sahip olmak isteyenler için de oldukça faydalı bir egzersiz.

Dünya bu hareketi bizim adımızla anarken, bizim de bu hareketi bilmememiz ayıp olur diye düşündük ve sizin için, nasıl yapıldığını gösteren bir de video ekledik.