Sağlık

Yağlar Zayıflatır mı?

633views

Kilo verme çabasında olanlar, yüksek kalori içerdiğinden dolayı, yağlardan uzak durmaya çalışır. Uzmanların çoğu, kilo sorunu yaşayan insanlara hem sağlıklı yağlar tüketmelerini hem de yağ tüketimini olabildiğince azaltmalarını önerir. Ancak İsrail’de yapılan bir araştırma, yağlı yiyeceklerden oluşan bir beslenmeyle de zayıflanabileceğini ortaya koydu.

 

Araştırma, yağlı yiyecekler tüketilerek zayıflanabileceğini ortaya koyuyor; fakat bu yağların abur cuburlardan değil, sağlıklı kaynaklardan gelmesi şartıyla. Üstelik de çok sıkı ve disiplinli bir beslenme düzenine uymak gerekiyor yağlı yiyecekler yiyerek zayıflayabilmek için. Her gün aynı saatte yemek yenmesi ve yemek yeme işinin aynı sürelerde tamamlanması gerekiyor. Yağların da sağlıklı yağ kaynakları olan balık, kuruyemiş gibi gıdalar olması gerekli.

Yemekleri yediğiniz saatlerin ve sürelerin kilit rol oynadığı bu beslenme şekli vücudu, enerji kaynakları kullanımı sıralamasını değiştirmeye ikna ediyor ve aç karnına, erken saatlerde ve bol miktarda tüketilen yağları yakmaya daha eğilimli hâle geliyor.

Fareler üzerinde yürütülen bu araştırma oldukça ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Fakat kendi kendinize, beslenme düzeninizde bu denli büyük değişiklikler yapmadan önce mutlak bir uzmana danışın. Üstelik uyulması gereken şartlar düşünüldüğünde bu tarz bir beslenmenin, sıradan bir diyetten bile daha zorlu olabileceği ortada.