Spor

Yazlık koşu ayakkabısı alırken dikkat edilecekler

695views

Kışın kullandığınız koşu ayakkabısını yazın da kullanmak ekonomik açıdan avantajlı gibi görünebilir. Ama yazın ve kışın mevsim şartları ve çevresel şartları çok farklıdır. Bu yüzden yaz için ayrı bir ayakkabı kullanmanız sizi mantar gibi rahatsızlıklardan ve hatta sakatlanmalardan koruyabilir. Yazlık koşu ayakkabısı alırken nelere dikkat etmek gerektiğini burada okuyabilirsiniz.

 

Havadar olması

Yazlık bir koşu ayakkabısı seçerken dikkat edeceğiniz en önemli özellik ayakkabının çok havadar olmasıdır. Ayakkabı, ayağınız içindeyken yeteri kadar hava almazsa ayağınız fazla terleyebilir ve bu da ayakkabının ayağınızı kavramasını önleyerek sakatlıklara neden olabilir. Ayrıca mantar ve parmak aralarında görülen pişikler de havadar bir ayakkabıyla koştuğunuzda daha az ortaya çıkacaktır. Bazı ayakkabılar hava akışını file benzeri malzemelerle sağlar. Bunlar oldukça havadardır fakat su da geçirir. Diğer malzeme çeşitleri de bu kadar havadar olmamasına rağmen su geçirmez ve belli oranda hava geçişine izin verir. Yoğun ve uzun süre spor yapacaksanız file tipi olanları tercih etmenizi öneririz.

Ayağı kavraması

Yazın koşarken ayaklarımız çok terler. Bu da ayakkabının ayağımızı kavrama yeteneğini etkileyebilir. İyi bir ayakkabı ayağı güzelce kavrar ve kavrama yeteneği terlemeden olabildiğince az etkilenir. İyi kavrama demek ayakkabının ayağınızı sıkması demek değildir. Ayak kemerinize, yani ayağın üst kısmına oturmalı, tarak kemiklerini yanlardan desteklemeli ve rahatsız etmemelidir. Ayakkabının kavrama yeteneğini anlayabilme şansınızı arttırmak için koşu ayakkabısı alışverişine gün sonunda çıkın.

Parmakları sıkmaması

İyi bir koşu ayakkabısı düzgün bir kavrama sunarken parmakları sıkmaz. Ayak parmakları hem dengeyi sağlarken hem de ileri atılırken çok önemlidir. Bu yüzden rahat hareket edebilmeleri gerekir. Ayrıca parmakları sıkan ayakkabılar parmak uçlarında yaralara, parmak aralarında pişiklere ve tahrişlere neden olabilir.

Koku yapmaması

Yazlık spor ayakkabılarında koku yapmayacak malzemenin kullanılması da çok önemlidir. Yeterince havadar bir ayakkabı koku oluşma ihtimali oldukça azaltsa da bazı malzemeler kokuya neden olabilmektedir. Aklınızda bulunması gereken şudur; eğer bir ayakkabı koku yapıyorsa ve koku, ayakkabı spor sonrasında havalandırıldığında bile geçmiyorsa o ayakkabı yeterince kaliteli veya doğru malzemelerde üretilmemiştir. Başka ayakkabılarda koku şikâyetiniz olmamasına rağmen koşu ayakkabınızda koku şikâyetiniz varsa ayakkabınızı değiştirin.