DiyetManşet

Zayıflamak için ne yapmalıyım?

667views

kilo-vermek-icin-kadin

Zayıflamak için ne yapmalıyım?

Sizi mutsuz eden, istediğiniz kıyafetleri giymenizi engelleyen fazla kilolardan kurtulmak istiyorsunuz, değil mi? “Diyete Başlıyorum” ekibi olarak size yardımcı olabiliriz. Zayıflamak için yapılması gereken önerilerimizi adım adım uygulayın, günden güne fazla kilolardan kurtulduğunuza şahit olun! Hazırsanız, mutlu sonla bitecek diyet yolculuğuna birlikte çıkıyoruz, elimizi güvenle tutun!

Kilo verdiğinizi hayal edin

Kilo vermiş, incelmiş halinizi gözünüzde canlandırın; nasıl görünüyorsunuz? Hayal kurmaya devam edin, çok beğendiğiniz o abiye elbiseyi giydiğinizi ve herkesin size hayran hayran baktığını düşünün. Diyete başlarken ve devam ederken kullanabileceğiniz en güçlü silahlarınızdan biri hayal kurmaktır. Kendinize inanırsanız, kilo verme yolculuğunda karşınıza çıkan tüm engelleri aşabilirsiniz. Vazgeçmeyi düşündüğünüzde, zararlı bir yiyeceğe elinizi uzattığınızda bir saniye durup hayalinizi düşünün ve ne için yola çıktığınızı hatırlayın, bu sizi mutlu sona ulaştıracaktır.

Vücudunuzdaki ödemleri temizleyin

Vücudunuzdaki şişkinlik ve fazla kilonunun en önemli sebeplerinden biri, ödem birikmesidir. Diyete başlarken, ödem ve toksinlerden arınmak size diyete hazırlar ve daha hızlı sonuç almanıza yardımcı olur. Biz bunu, evimizde keyifle yaşamak için önce dip köşeye temizlemeye benzetiyoruz. Sizce de temiz bir evde yaşamak huzur verici, öyle değil mi? İşte, vücudunuzu ödem ve toksinlerden temizlediğinizde aynen bu hissi yaşayacak, daha kolay kilo vereceksiniz. Şimdi, “peki, ödemlerden nasıl kurtulacağım?” dediğinizi duyuyoruz, merak etmeyin, size harika çözüm önerilerimiz var.

Ödemden kurtulmanın yollarını öğrenmek için tıklayınız!
Diyete başlarken fotoğrafınızı çekin

Kilo vermek için yapılması gerekenlerin başında diyete başlarken fotoğrafınızı çekmektir. Bu sayede, günler ilerledikçe ne kadar gelişme kaydettiğinizi görebilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz kiloya ulaştığınızda siz de zayıflayanların öncesi sonrası fotoğrafları gibi kendiniz için fotoğraf yapabilirsiniz. Verdiğiniz kiloları geri almamak için iyi bir caydırıcı olacaktır. Dilerseniz, haftada 1 kez fotoğrafınızı çekip değişimleri daha rahat gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kendinize bir hedefiniz olduğunu sık sık hatırlatır ve temiz beslenmeye istekle devam edersiniz.

Açlık krizlerine girmeden kilo verebilirsiniz!

Kilo vermek isteyenlerin ilk düşüncesi, az yemek yiyerek zayıflamaya çalışmaktır ama bu her açıdan zararlı bir davranıştır! Az yemek, önce metabolizmanızı yavaşlatıp kilo vermeyi durdurur sonra da halsizlik, demir eksikliği, adet düzensizliği gibi hastalıklara sebep olur. Ayrıca, siz aç kaldığınız hatta krizlere girdiğiniz için diyetten nefret etmeye başlarsınız. “Böyle aç kalıp acı çekeceğime şişman kalayım daha iyi” gibi çok zararlı bir düşünceyle hareket edebilirsiniz. Oysaki, temiz beslenmeyi öğrendiğinizde açlık krizlerine girmeden kolayca kilo verebilirsiniz. Örneğin, akşamüzeri açlığın hissediliği saatlerde bir fincan tarçınlı süt ve bir avuç kuruyemişle ara öğün yapıp hem tatlı krizini önleyebilir hem de sağlıkla kilo verebilirsiniz.

Kilo verdiren ara öğün önerileri için buraya tıklayınız!

diyet-zayiflama

Yağları yakan yiyecekleri tüketin

İhtiyacımız olan her ne ise onu doğada bulabilirsiniz, göbek ve basendeki yağları yakan yiyecekler gibi! Bilimsel açıdan yağ yakıcı ve tok tutucu etkisi kanıtlanmış yiyecekler, baharatlar ve içecekleri sık sık kullanarak kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirip sizi hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Örneğin, sabah kahvaltısında iki tane hazır poğaça yiyip kilo almaktansa, iki tane haşlanmış yumurta yiyerek yağ yakıp zayıflayabilirsiniz. Daha fazla yağ yakıcı yiyecekler nelerdir, öğrenmek istiyorsunuz farkındayız, onun için de bilgi vereceğiz.

Yağ yakıcı yiyecekler listesi için buraya tıklayınız!
Yemeğinizi mutlaka kendiniz yapın

Dışarıdan yemek, hem pahalıdır hem de sağlığınıza zararlıdır. Çünkü, bu tür yemeklerin içerisine kilo almaya ve yağlanmaya sebep olan glukoz şurubu, çin tuzu, margarin gibi kötü ilave yapılmaktadır. Hem sağlığınızı hem paranızı alan bu alışkanlığa bir son verin, ne olursa olsun yemeğinizi kendiniz hazırlayın. Çalışıyor veya öğrenciyseniz, yemeğinizi yanınızda taşıyabilirsiniz. Örneğin, salata yapıp kilitli buzdolabı poşetine koyup götürebilirsiniz, sosunu yiyeceğiniz zaman ekleyebilirsiniz. Zeytinyağlı yemekler yapıp saklama kabına koyup okula veya ofise götürebilirsiniz. İnanın bize, bu yeni alışkanlık sayesinde hem kilo vereceksiniz hem de para biriktirmeye başlayacaksınız.