DiyetManşet

1 haftada 5 kilo verdiren diyet var mı?

881views

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler 1 haftada 5 kilo verdiren diyet arıyor. Peki, gerçekten bu mümkün mü? Çok merak edilen 1 haftada 5 kilo verdiren diyet konusunu tüm detaylarıyla paylaşıyoruz.

Öncelikle, şunu belirtmek isteriz: Sizi gerçekten çok iyi anlıyoruz. Hızlı zayıflamak, kilolardan arınmak istiyorsunuz. Bu isteğiniz son derece doğal. Ancak, 1 haftada 5 kilo verdiren diyet yapmayı istemek, sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

1 haftada 5 kilo verdiren diyet nedir?

Her insanın kilo verme hızı ve miktarı farklıdır. Ayrıca, sağlığınızı korumak için haftalık verilecek ideal kilo miktarı vardır. Hızlı zayıflama çok cazip görünse bile sağlığınıza çok ciddi zararlar verebilir.

Farklı web sitelerinde 1 haftada 5 kilo verdiren diyet listesi gibi vaatlerle karşılabilirsiniz. Ancak, gerçek şu ki: Bu mümkün değil! Vücudunuzun yeni beslenme düzenine alışması için zaman gerekir. Bilmelisiniz ki, 1 hafta bunun için yeterli değildir.

Herkes diyet listesiyle hızlı kilo verebilir mi?

Bir kişinin kilo verme hızı ise diğerininki tamamen farklıdır. Bunun sebeplerini aşağıda listeliyoruz:

 1. Metabolizma hızı
 2. Bedensel yaşı
 3. Varsa hastalıkları
 4. İlaç kullanımları
 5. Doğum geçmişi
 6. Fazla kilolu olduğu süre

İşte bu etkenler, insanların kilo verme miktarlarında değişiklik gösterir. Tamamen aynı diyet listesini uygulayan iki insandan biri haftada bir kilo verirken, diğeri hiç kilo vermeyebilir.

1 haftada 5 kilo verdiren diyet mucizesi yok!

Biliyoruz ki sizi bir an önce fazla kilolardan kurtaracak mucize arıyorsunuz. Ancak, maalesef bu yok. Hiçbir şekilde sağlığınıza zarar vermeden, 1 haftada 5 kilo vermek mümkün değildir. Bu sözlerimiz size şu anda can sıkıcı gelmiş olabilir ama biz sizin iyiliğiniz söylüyoruz.

Peki, kilo vermek için ne yapmalısınız?

Zaman içinde kilo aldığınızı biliyorsunuz. Aynı şekilde zamana yayarak kilo verebileceksiniz. Bazen haftada 2 kilo vereceksiniz, bir sonraki hafta hiç kilo kaybı olmayacak. Ama ısrarla ve sabırla yola devam ettiğinizde, artı ve eksi saplamalara rağmen ideal kilonuza ulaşacaksınız.

Aşağıdaki bilgiler sağlıkla kilo vermek için size yardımcı olur.

 1. Her gün bir saatlik yürüyüş yapın.
 2. Tatlı ve hamur işini olabildiğince azaltın.
 3. Haftada iki kere yoğurt kürü yapın.
 4. Her gün 2 litre su için.
 5. Hastalıklarınız varsa tedavi ettirin.

Akşam yemeğini olabildiğince erken yiyin.

 • Mevsiminde sebze ve meyve tüketin.
 • Yemeklerinizi buharda, fırında, haşlama pişirin.
 • Her gün yeşillik salatası tüketmeye çalışın.
 • Tatlı ihtiyacını taze ve kuru meyvelerden karşılayın.

Gördüğünüz gibi bu yöntemler, fark etmeden diyet yapıp kilo vermenize yardımcı olacak. Yıllardır yapılan bilimsel çalışma ve incelemeler, zayıflamanın ancak bu şekilde mümkün olduğunu gösteriyor.

1 haftada 5 kilo verdiren diyet hakkında kesin bilgiler edindiniz.