Sağlık

2012’nin En Gözde Sağlıklı Yaşam Önerileri

510views

 

İstikrarlı olun: Spor yaparken veya sağlıklı beslenirken istikrarı kaybetmeyin. O gün spor yapmayı planlıyordunuz; ama programınızı sıkıştırmanız mı gerekti? Her gün 20-30 dakika bile olsa spor yapmak, bir günde 2 saat spor yapmaktan iyidir.

Aynı şey beslenme için de geçerli. Canınız çekti ve biraz çikolata veya bisküvi mi yediniz? Her şey bitmiş değil; kendinize gelin ve istikrarınızı koruyun.

Bol bol su için: Yeterince su içmek, yalnızca sağlıklı zayıflama çabalarını kolaylaştırmak için değil; sağlığınızı korumak için de gereklidir. Bu yüzden bol bol su için. Yeteri kadar su içmediğimizde beynimizin çalışmasında bile aksamalar olur, yeteri kadar su içmenin önemini hafifsemeyin.

Kahvaltıyı atlamayın: “Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.” cümlesini bu yıl boyunca kaç kere duydunuz? Bu kadar sık söylenen bir cümlede doğruluk payı olsa gerek değil mi? Kahvaltıyı atlamayın. Güne kahvaltıyla başlamak algımızın açılmasını, metabolizmamızın tam kapasite çalışmasını ve gün içinde daha az acıkmamızı sağlar. Bu yüzden; kahvaltıyı atlamayın. Mükellef bir kahvaltı sofrasına oturamıyorsanız bile, uyandıktan sonraki 1 saat içinde 200-400 kalorilik bir şeyler yiyin.

Vücudunuza kulak verin: Her bünye farklıdır. Vücutlarımız bazı noktalarda birbirinden farklı tepkiler verebilir. Siz de vücudunuza kulak verin; başkasında olumlu sonuç veren bir beslenme şekli ya da sporun sizin vücudunuzda olumlu sonuç verme garantisi yoktur. Sizin bedeninize uygun spor ya da beslenme şekli bir başkasınınkinden farklı olabilir.