Sağlık

2012’nin En Gözde Sağlıklı Yaşam Önerileri

693views

Bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Yılın son gününe yaklaşırken geriye dönüp, yıl boyunca neler olduğuna bakmak adettendir. Yanlışların ve doğruların daha iyi görülmesini sağlar. Biz de 2013’e doğru ilerlediğimiz şu günlerde, 2012 yılına bir bakıp, en sık güdeme gelen sağlıklı yaşam önerilerini derledik.

 

Kaide kaslarınızı güçlendirin: Kaide kaslarımız, vücudumuzun merkezinde bulunan karın, bel ve omurga çevresindeki kaslardır. Adı üzerinde olan bu kaslar, vücudumuzun kaidesini oluşturur ve destekler. Hangi sporu yaparsanız yapın, bu kaslarınızın güçlü olması gerekir. Eğer kaide kaslarınız yeterince güçlü değilse, yaptığınız spora da bağlı olarak, omzunuzu, belinizi, boynunuzu, el-ayak bileklerinizi sakatlamanız ya da incitmeniz mümkündür. Kaide kaslarından olan karın kaslarının yeterince güçlü olmaması, göbeğinizin dışarı doğru taşmasına ve olduğunuzdan kilolu ya da göbekli görünmenize de neden olacaktır.

Bol bol sebze yiyin: Dengeli beslenmede tüm besin öğelerine yer vermek gerekir elbette. Ancak modern beslenme alışkanlıkları içinde sebzelerin yeri giderek azalıyor gibi görünüyor. Siz bu yanılgıya düşmeyin ve bol bol sebze yiyin. Her fırsatta dile getirdiğimiz faydaları bir yana, sebzelerin kalorisi de düşüktür. Bu yüzden sebze yerken kilo alma endişesi duymanıza da gerek yoktur.

Adım adım ilerleyin: İster spora başlamış olun isterse sağlıklı beslenme alışkanlıkları benimsemeye; adım adım ilerleyin. Bir anda tüm yaşam tarzınızı değiştirmeye kalkmayın. Sakince ve adım adım ilerleyerek tüm sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Siz de böyle yapın ve hedeflerinize ulaşırken aşamalı olarak ilerleyin.