Sağlık

2012’nin En Gözde Sağlıklı Yaşam Önerileri

511views

 

Egzersiz programınıza sadık kalın: Egzersiz programınızı erteleyecek bahane ve gerekçelerin sayısı sınırsız gibidir. Siz bu tuzağa düşmeyin. Haftaya girerken hangi gün ve saatlerde egzersiz yapacağınızı planlayın. Aksiliklere karşı önlem olarak, yedek günler ve saatler belirleyin. Bir B planı yapın ve A planına uyamıyorsanız en azından buna sadık kalın.

Mideden önce gözün doyduğunu unutmayın: Çoğumuzun yemek yeme işinin görsel kısmını görmezden geliriz. Ancak önce gözümüz doyar, sonra midemiz. Yediğiniz yemeğin görselliğini sindirdikten sonra yemeğe başlayın. Tabaklarınızın boyutunu küçültün ve yemeğin kokusunun da keyfine varın. Böylece çok daha küçük porsiyonlarla doyacağınızı göreceksiniz.

Son dakika hedeflerinden uzak durun: Çoğumuz ideal kiloya düşmek ya da yükselmek için gerekçe olarak bir yakının düğünü, yaz mevsimi, deniz kenarı tatili, yeni yılın başlangıcı, bayram sonrası gibi son dakika hedefleri belirleriz. Böyle hedefler belirlemek, ulaşılması gerçekçi olmayan ve cesaretimizi kıran 1 ayda 10 kilo vermek, 1 haftada 8 kilo vermek gibi hedeflerin peşinden koşmaya zorlar bizi. Siz bunu yapmayın. En büyük motivasyonunuz sağlıklı olmak, istediğiniz görüntüye kavuşmak, bedeninizin olması gerektiği gibi olmasını sağlamak ve ulaştığınız başarının kalıcılığını sağlamak olsun.