Sağlık

Cilt Çatlakları, Engelleme ve Tedavi Yöntemleri

657views

Cilt çatlakları, fazla kilo alma-verme, hamilelik, çok hızlı boy uzaması gibi nedenlerle ciltte ortaya çıkan yara izi benzeri izlere denir. Bu sebeplerin biri veya birkaçı yüzünden cilt, kısa zamanda gerilmeye başlar. Eğer cildin iç tabakaları bu gerilmeye dayanabilecek kadar esnek değilse, cilt çok fazla kolajen üretir ve gerilmelerin en yoğun olduğu noktalarda yara dokusuna benzer oluşumlar görünür.

Cilt çatlakları, yapısal özellik bakımından, yara olup iyileşmiş ciltle aynıdır. İlk oluştukları zaman pembe, morumsu, kahverengimsi ya da kızarık bir hâlde olabilirler. Zamanla bu rengi yitirir ve cildinizin rengine daha yakın bir renk ve ton alırlar. Ancak çoğu zaman tamamen yok olmaz ya da çok uzun yıllar sonra yok olurlar.

Cilt çatlaklarının oluşabileceği bölgeler çok çeşitlidir. Ergenlik çağındaki gençlerde, hızlı boy uzamasından dolayı, dizlerde, bacaklarda, kollarda, bel çevresinde olabilir. Hamilelikte göbek çevresinde ve göğüste oluşabilir. Kilo alıp verme durumlarındaysa yağların depolanması yüzünden gerilen bölgelerde görülebilir.

Devamını okumak için sayfalarda ilerleyin.