DiyetManşet

5 soruda diyetle zayıflama teknikleri

717views

diyetle zayıflama

Diyetle zayıflamak isteyenler Facebook sayfamızda bize kilo verme ve temiz beslenme hakkında sorular iletiyor. Biz de ‘Diyete Başlıyorum’ sağlıklı yaşam portalı olarak 5 soruda diyetle zayıflama tekniklerini açıklamaya karar verdik.

Kilo vermek isteyen herkesin merak ettiği az yiyerek zayıflamak, yağsız beslenerek kilo vermek, süt içmek kilo aldırır mı gibi sorulara uzman yanıtları verdik; merakla okuyacaksınız.

Süt ve süt ürünleri kilo mu aldırıyor?

Süt ve süt ürünleri kilo aldırmaz; ama bazı kişilerde şişkinliğe neden olabilir. Sütün hazmı zordur ve içindeki laktoz da bazı kişilerde gaza neden olur. Ancak süt kilo aldırmaz, aksine, düzenli olarak süt veya süt ürünleri tüketenlerin daha hızlı kilo verdikleri ve çoğunlukla karın bölgesinden yağ yaktıkları görülmüştür.

Ayda 4 kilo verdiren tarçınlı süt tarifi için tıklayınız

Az ve sık yiyerek zayıflayabilir miyim?

Küçük ana öğünler ve aralarda ara öğün şeklindeki atıştırmalıklar şeklindeki beslenme şekli herkes için işe yaramayabilir. Bu durum kişinin metabolizmasıyla ilgili olduğu kadar, alışkanlıkları ve yaşam düzeniyle de ilgilidir. Bu yüzden bu yöntem herkesin zayıflaması için uygun olmayabilir.

Diyette yemek saatlerini öğrenmek için tıklayınız

Yağsız beslenerek sağlıklı kilo verebilir miyim?

Hiç yağ yemezseniz, bırakın daha hızlı zayıflamayı, kilo verme sürecinizin sekteye uğrama bile mümkün. Yağların vücudumuzda çok önemli işlevleri vardır ve her gün belli miktarda yağ yemezsek vücudumuz aç kaldığımızı düşünüp enerji depolamaya çalışabilir. Doymamış ve çoklu doymamış yağ türlerinden az miktarlarda tüketmek faydalıdır.

gobek-eritme-1303

Tüm karbonhidratlar kilo mu aldırıyor?

Yalnızca karbonhidratlar değil, gereğinden fazla tüketilen her şey kilo aldırır. Vücudumuzun karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Ama kaliteli karbonhidratlar tüketmek sağlık açısından daha faydalıdır ve insülin direncine neden olmaz. Çiğ sebze ve meyveler ve tam tahıllar, kaliteli karbonhidrat kaynaklarına güzel birer örnektir.

Tok tutan yiyecekleri öğrenmek için tıklayınız

Kilo kaybediyorum, ama incelmiyorum; neden?

Kilonuz azalıyor; fakat bel, kol veya bacaklarınızın kalınlığında azalma olmuyorsa güç antrenmanı yapmadığınız veya yeterince protein almadığınız için kas kaybediyor olma ihtimaliniz yüksektir. Güç antrenmanı yapmaya başlamalı ve beslenmenizde proteinlere daha çok yer vermelisiniz.

Resimli incelten egzersizler için buraya tıklayınız.

Evet, diyetle zayıflama tekniklerini öğrendiniz.

gobek-eritmebanner