Diyet

Adriana Lima’nın Sıvı Diyeti

504views

Gerçekten de atletler ve bazı sporcular da müsabakalardan önce böylesine aşırı sayılabilecek beslenme düzenlerini benimsiyorlar. Ancak bu zorlayıcı beslenme biçimlerini alışkanlık hâline getirmiyorlar. İki çocuğu olan Adriana Lima’nın böyle bir diyet uyguladığını açıklaması, bazı hassas çevrelerin tepkisine yol açmış olabilir; ancak Lima’nın kişisel çalıştırıcısı onun, bir atletin zihnine ve kafa yapısına sahip olduğunu, podyuma çıktığında, performansının ve güzelliğinin zirvesinde olmaya odaklandığını söylüyor.

Lima’nın podyuma çıkmadan önce uyguladığı sıvı diyetiyse şöyle: Lima, gösteriden 9 gün önce katı gıda yemeyi tamamen kesiyor. Kas kütlesi kaybını engellemek için de süt veya suyla karıştırılarak tüketilebilen protein takviyelerinden kullanıyor. Günde en az 2 litre su içiyor ve egzersizlerine devam ediyor.

Podyuma çıkmasına 12 saat kala Lima, su içmeyi de kesiyor. Bu sayede deri altında biriken suyu da vücudundan atıyor ve hatları çok daha ince ve belirgin hâle geliyor. Gösteri bittikten sonra da gündelik beslenme düzenine geri dönüyor.

Adriana Lima’nın, performansının zirvesinde olmak istemesini anlayışla karşılamak gerekiyor aslında. Mesleği de göz önünde bulundurulunca, “ince” görünmek istemesi de mantıklı. Ancak Lima’nın, bu diyeti uzun süre yapmaması ve bu tarz bir beslenme şeklinin, normal beslenme alışkanlıklarını bozmamasına çok dikkat etmesi gerekiyor. Anlaşılan o ki ünlü model, tüm bunları göz önünde bulundurduğu için bu kadar çok uzman tarafından sıkı şekilde denetim altında tutuluyor.