Sağlık

Zerdeçalın Faydaları ve Zararları

681views

Köri sosunun olmazsa olmazı, ilginç rengi ve şekliyle zerdeçal baharatı, yemeklere tat vermenin yanında, tedavi amaçlı olarak da kullanılıyor nesillerdir. İyi bir antioksidan kaynağı olması bir yana, Hint halkı arasında bazı kanser türlerinin daha az görülmesini bu baharatı çok tüketmelerine bağlayanlar bile var. Merak edenler için, işte zerdeçalın faydaları ve zararları.

Karaciğeri korur: Avusturya’da yapılan bir araştırmaya göre zerdeçal, sonunda siroza da neden olabilen, karaciğer hasarını yavaşlatabiliyor ya da durdurabiliyor.

Mangalda pişen yiyeceklerde oluşan kanserojen maddelerin zararını azaltır: Kansas Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre zerdeçal, ızgara ve mangal ürünlerde ortaya çıkan kanserojen maddelerin vücuda verdiği hasarı, %40’a kadar azaltabiliyor.

Çeşitli kanser türlerine karşı etkilidir: Teksas Üniversitesi’nde, fareler üzerinde yapılan deneylerde zerdeçal bitkisi, deri kanseri, habis tümörlerin büyümesini durdurmada ve meme kanserinin akciğerlere sıçramasını önlemede etkili olmuş.

Kanser tedavisinin etkisini arttırma potansiyeli vardır: Güney Dakota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada zerdeçalla ön tedavi yapıldığında, kanser hücrelerinin kemoterapiden daha çok etkilendiği belirlenmiş.

Enfeksiyonlara karşı etkilidir: Hint tıbbında zerdeçal, yanık ve kesiklerin iltihaplanmasını önlemede kullanılır. Antiseptik ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir.