Spor

Amino asit kullanılmalı mı?

660views

Günlük hayatın yanı sıra düzenli bir spor hayatını da devam ettirebilmek konusunda gıda takviyeleri çok yardımcı olabiliyor. Ancak yanlış gıda takviyesi seçimi de paramızın boşa gitmesine sebep olabilir. Bu yüzden, hangi gıda takviyesinin ne işe yaradığını v vücudumuz üzerinde nasıl etkileri olduğunu bilmek önem taşıyor. Bu yüzden de “Amino asit kullanılmalı mı?” sorusunun yanıtı, amino asit takviyelerinin vücudumuz üzerindeki etkilerini bilmekte yatıyor.

 

Amino asitler en basit tanımıyla, proteinlerin yapı taşıdır. Proteinler de vücudumuzun yapı taşıdır. Vücudumuz proteinleri de parçalayarak amino asitlere ayrıştırır ve ihtiyaca göre gerekli işlemlerde kullanır.

Yani proteinlerin içinde de amino asitler vardır ve bilinçli bir beslenme vücudumuza bu amino asitleri sağlayabilir. Ancak yüksek protein içerikli gıdaları tüketirken çok fazla kalori alınması ihtimali de ortaya çıkar. Bu da yağ kütlesinin artmasına ve kilo almaya neden olabilir. Bu yüzden düzenli spor yapanlar, dengeli bir beslenmenin yanı sıra bu ürünleri kullanır. Olabilecek en az kaloriyi tüketerek vücut için en yüksek verimi almak için.