Sağlık

Az uyumak kilo aldırır mı?

633views

Uyusuzluk veya yeteri kadar uyumamak vücut dengemizi altüst ediyor, hormon dengemizi bozabiliyor ve uzun vadede daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Pekiyi, uykusuzluğun kilo almaya bir etkisi var mı? Acaba uykusuzluğun neden olduğu bu değişimler, vücudumuzun kilo alma eğiliminin artmasına neden olabilir mi?

Yetersiz uykunun vücut üzerinde bir çok farklı etki yarattığını bunların da kilo almaya neden olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi  Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, yetersiz uyuyan kişilerde doyma sinyalini gönderen leptin hormonunun seviyesinin düştüğünü söyleyerek, “Bu hormonun seviyesindeki düşüklük, vücudunuzun daha fazla kaloriye ihtiyacı olmadığı durumlarda bile beyne yemek yeme sinyali göndererek daha fazla yemek yemeye neden olur” dedi. Yetersiz uykunun iştahı arttıran açlık hormonun seviyesini ise yükselttiğini belirten Demir, “Uykusuzluk gibi vücutta stres yaratan bazı durumlarda kortizol hormonu seviyesi yükselerek iştahınızın artması uykusuzluğun bir başka olumsuz etkisidir. Az uyumanız vücudunuzdaki hormonal dengeyi alt üst ederek sizi sürekli yemek yemeye iterken, obeziteye kapılarınızı ardına kadar açacağınızı unutmayın.” diyerek uyarıda bulundu.

Tip 2 diyabete neden olabilir

Yetersiz uyumanın vücudun insüline karşı daha dirençli hale gelmesini ve şeker metabolizmasının bozulmasına yol açtığını dile getiren Demir, “Vücudunuzdaki insülin direncinin artması, vücudunuzu daha fazla insülin salgılamaya yöneltip, Tip-2 diyabet hastası olmanıza neden olduğu gibi, salgılanan yüksek miktardaki insülin size özellikle göbek bölgenize yağ olarak geri döner.” dedi. Demir, yapılan çalışmaların günde 5 saatten daha az uyuyanların şeker hastalığına da yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardığını sözlerine ekledi.

Kilonuz uyumanızı da etkiler

Kilolu veya obez olmanın iyi bir gece uykusu uyumayı engelleyebileceğini anlatan Demir, kilolu kişilerde, uyku apnesi görülme riskinin yüksek olduğunu söyledi. Uyku apnesi olan kişilerin uyku esnasında nefes alıp vermeyi bir gecede yüzlerce defa durdurabileceğini belirten Demir, “Nefes alıp verme durduktan kısa bir süre sonra, bir havuzu bir başından bir başına suyun altından yüzerek geçmişçesine nefes nefese uyanırsınız. Defalarca olan bu durumda uyku süresini ve kalitesini olumsuz etkileyecektir. Bunun yanında kilolu kişilerde daha sık görülen artrit, diyabet ve kalp hastalıkları da kaliteli bir uyku uyumayı güçleştirecektir. Sağlıklı bir kilo için yeterli uyuyun, yeterli uyuyabilmek için kilo verin.” diye konuştu.

İyi ve kaliteli bir uyku için öneriler:

  • Hep aynı saatte yatağınıza gidip, aynı saatte kalkın. Bir gün çok geç saatte bile uyumuş olsanız, aynı saatte kalkmaya özen gösterin.
  • Yatağınızı sadece uyumak ve seks için kullanın. Yatağınızda televizyon izlemek ve kitap okumaktan kaçının.
  • Aç bir mide ile uyumaya çalışmayacağınız gibi yatmadan önceki öğününüzü light yoğurt, meyve gibi hafif yiyeceklerden olmasına özen gösterin.
  • Yatak odanızın sessiz olmasını sağlayın.  
  • Uykunuzu kaçırabilecek kafeinli içeceklerden öğlen saat 3’den itibaren uzak durun.
  • Her zaman uyuduğunuz yerde uyuyun.
  • Midenizin üzerine yatmaktan vazgeçip, sırt üstü veya anne karnındaki gibi kıvrılma pozisyonuyla uyumaya çalışın.
  • Uyuyacağınız mekanda ışık bulundurmayın, odanın karanlık olmasını sağlayın.
  • Yatak ve yastığınızın ortopedik olmasına özen gösterin.