Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Kışın Ne Yemeli

668views

Kış ayları hastalık aylarıdır. Özellikle Şubat ayında grip salgını da zirve yapar. Bu yüzden gerekli önlemleri almak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bedeninizi zayıf düşürmek için fırsat kollayan hastalıklara karşı hazırlıklı olmak çok önemlidir. Yediklerinize dikkat eder ve bazı besinleri düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmezseniz, hastalıkları daha vücudunuza yayılamadan önleyebilir veya hastalansanız bile bunu daha kolay atlatabilirsiniz.

Tavuk-hindi eti: Soğuk algınlığına yakalananlara tavuk çorbası içirilmesi boşa değildir. Hastalığı doğrudan tedavi etmekte pek işe yaramasa da tavuk çorbası, sinüslerin açılmasında faydalıdır. Sinüslerin temizlenmesi verimli ve düzenli bir şekilde temizlenmesi de hastalığın engellenmesine veya daha kolay atlatılmasına yardımcı olur. Ayrıca, tavuk ve hindi etinin içindeki proteinler, vücudumuzun gücünü korumasına da yardımcı olur.

Acı baharatlar: Acı hem vücut ısımızı yükselterek hem de sinüs ve solunum yollarındaki salgıların temizlenmesini sağlayarak bağışıklık sistemimize destek olur. Yemeklerinize düzenli olarak pul biber, karabiber gibi acı baharatlardan ekleyerek kış aylarında hastalıklardan sakınabilirsiniz.

Turunçgiller: C vitamininin gribi önlemekte ya da tedavi etmekte pek işe yaramadığı düşünülüyor. Ancak turunçgillerin içinde C vitamininden çok daha fazlası var. Turunçgiller içindeki antioksidanlar ve betakaroten bağışıklık sistemimizin düzgün çalışması için çok gereklidir.

Soğan, sarımsak: Soğan ve sarımsak, içindeki mikrop öldürücü maddeler sayesinde, bağışıklık sistemimize yardımcı olur. Kışın düzenli olarak soğan ve sağımsak tüketerek kendinizi, hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.