Sağlık

Pırasanın Faydaları

672views

Çocukken çoğumuzun sevmediği, zeytinyağlı yemeklerde sık sık kullanılan pırasanın ne kadar faydalı olduğunu bilsek, o günlerde pırasa yememek annemize o kadar direnmezdik herhâlde. Çok dayanıklı bir bitki olan pırasa, bu dayanıklılığı adeta kendini düzenli tüketenlere de bulaştırıyor. Sağlıklı beslenme kararı alan ve en faydalı bitkileri merak edenler için; işte pırasanın faydaları

Lif açısından çok zengindir: Pırasa, yenilebilen kısımlarının yapısı nedeniyle bol miktarda lif içerir. Zengin lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık gibi sorunların doğal yollarla giderilmesine yardımcı olur.

Sindirim sistemini korur: Pırasanın içinde bolca lif bulunması, sindirim sistemi sağlığı açısından da çok önemlidir. Bol lifli gıdalar, sindirim sistemimizdeki faydalı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bu bakteriler de sindirim sistemimiz içindeki zararlı bakterilere karşı savaşarak bağışıklık sistemimize destek olur.

Mikrop öldürücü özelliği vardır: Pırasa, sarımsakla aynı türden bir bitkidir. Ancak pırasanın içindeki antiseptik maddeler, çiğnendikten sonra midemizdeki enzimlerle karışınca ortaya çıkar. Bu sayede pırasa, tıpkı sarımsak gibi, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye katkıda bulunur. Ayrıca sindirim sistemimizde yerleşik olan zararlı bakterilerin azaltılmasına da destek olur.