Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Kışın Ne Yemeli

486views

Pırasa: Pırasa da soğan ve sarımsakla aynı türden bir bitkidir. Pırasanın sindirilmesi sırasında, mikrop öldürücü özellikte maddeler ortaya çıkar. Bunlar da bağışıklık sistemimizi destekler.

Mantar: Kış mevsimi deyince aklımıza ilk gelen besinlerden biri mantar değildir; ama bu gizli kahraman da bağışıklık sistemini güçlendirmekte oldukça faydalıdır. Yemeklerinize ekleyerek ya da mantar çorbası içerek bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Bitki çayları: Yeşil çay, adaçayı, böğürtlen çayı gibi birçok türde bitki çayını, neredeyse her markette ya da aktarda bulabilirsiniz. O kadar çok seçenek var ki damak tadınıza uyacak bir tane bulamama ihtimaliniz yok gibi. Damak tadınıza uyan bir iki çeşit bitki çayından günde 1-2 fincan içmeyi ihmal etmeyin.

Sebzeler: Brokoli, karnabahar, lahana, bezelye, yeşil kabak, ıspanak, roka, maydanoz gibi sebzeler de gerek vitamin gerekse antioksidan açısından çok zengindir. Bunlardan da bolca tüketerek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Kuruyemişler: Yerfıstığı, fındık, badem gibi kuruyemişler de hem antioksidanlar hem mineraller hem de çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengindir. Antioksidan ve mineraller vücudunuzun savunmasını güçlendirirken, yağ asitleri de kışın kurumaya ve yıpranmaya daha yatkın olan cildinizin sağlığını destekler.