Sağlık

Baharda selülitlerden kurtulmanın yolları

618views

Yazın habercisi bahar mevsimi kapımıza dayandı. Günlerin uzaması, havaların ısınması, kaçınılmaz olarak hepimizi keyiflendiriyor; çünkü hormonlarımız bile mevsimlerden etkileniyor. Ancak yazın habercisi bahar, kış boyu aklımıza getirmek istemediğimiz ufak sorunları da gündeme getiriyor.

Baharda giyilen elbiselerin incelmesi ve vücudun daha büyük kısmını görünür hâle getirmesi kilo ve selülit sorununu gündeme getiriyor. Bu sorunları mucizevî şekilde çözdüğünü iddia eden birçok ürün var. Öncelikle aceleci olmamak, paniğe kapılmamak ve boş vaatlere kanmamak çok önemli.

Bazı ürünlerin selülit sorununda oldukça iyi sonuçlar verdiğini gösteren araştırmalar var. Ancak bu ürünler, kendini kanıtlamış, dünyaca ünlü ve güven kazanmış firmaların ürünleri. Bu ürünler arasında seçim yaparken, tercih ettiğiniz markaların kendini kanıtlamış ve güvenilir olmasına dikkat edin.

Yalnızca bu ürünlere de bel bağlamanıza gerek yok. Beslenmenizde yapacağınız küçük değişikliklerle selüliti azaltabilir veya daha az görünür hâle getirebilirsiniz. Baharın gelişiyle birlikte havalar ısınıyor ve güneşli geçen günler artıyor. Yumuşak ve yaz güneşine kıyasla çok daha zararsız olan bahar güneşinden faydalanın. Havaların ısınması da daha çok ter atacağınız anlamına geliyor ki bu iyi bir şey. Sık sık terleyip bolca su içerek, vücudunuzdan toksin atılmasını sağlayabilirsiniz.

Bol bol bitki çayı da içmeyi ihmal etmeyin. Bitki çaylarında bolca bulunan antioksidanlar da selülite karşı vücudunuza faydalı olacaktır. Üstelik su ihtiyacınızı karşılamanıza da destek olur. Bitki çaylarının yanında bol bol meyve sebze tüketmelisiniz. Baharla birlikte doğal ve taze olarak erişebileceğimiz ve çeşitliliğinde de artış olacak. Bu meyvelerden bol bol tüketin. Bu hem sizi tok tutarak gereksiz kalori almanızı engelleyecek hem faydalı karbonhidratlardan almanızı sağlayacak hem de bu yiyeceklerin içindeki maddeler cildinize iyi gelecek. Kozmetik ürünlerin çoğunda meyve özleri ya da meyvelerden elde edilmiş maddelerin bulunmasının bir nedeni olmalı değil mi?

Tüm bunların yanında düzenli egzersiz yapmayı, eğer düzenli egzersiz yapamıyorsanız her fırsat bulduğunuzda yürümeyi ihmal etmeyin. Böylece bu bölgedeki kaslarınız çalışacak, sıkılacak, kan dolaşımınız daha verimli ve düzenli olacak ve fazladan kalori yakacaksınız. Bu yürüyüşlerden sonra olabildiğince soğuk suyla bacaklarınıza yapacağınız masaj da selüliti azaltmakta etkili olacaktır.

Selülitlerden kurtulmanıza yardımcı olacak hareketleri görmek için buraya tıklayın!