Diyet

Nasıl beslendiğimi 16 maddede açıklıyorum!

1.04Kviews

arzu-karabulut-1

Merhaba, ben ‘Diyete Başlıyorum’ sağlıklı yaşam portalının kurucusu Arzu Karabulut. Sizlerle Facebook sayfamızda sık sık iletişim kuruyoruz, sorularınızı yanıtlıyorum. Bugün, her zaman elinizin altında bulunması için nasıl beslendiğimi 16 maddede açıklıyorum.

Siz de benim temiz beslenme kurallarımı uygularsanız hem kilo verebilirsiniz hem de benim gibi 5 sene önce aldığınız 34 beden elbiseyi bugün de rahatça giyebilirsiniz. Peki, formumu korumak için ben neler yapıyorum, nasıl çözümler buluyorum; öğrenmek için haberimizi okumaya devam edin.

Uyanınca, yeni bir sabaha daha sağlıkla uyandığım için şükrediyorum.

Dişlerimi fırçalıyor, yüzümü yıkıyor ve yeni günümün harika geçmesi için çaba göstereceğime söz veriyorum.

3 bardak sade suyu acele etmeden içiyorum.

Oksijen almak için balkona çıkıp 2-3 dakika derin nefes alıp yürüyorum. Soğuk hava daha iyi uyanmamı sağlıyor.

Facebook’ta DİYET ve ZAYIFLAMA TARİFLERİMİZ için TIKLAYIN

Uyandıktan sonraki bir saat içinde kahvaltı yapıyorum. Kahvaltıda neler yediğimi sık sık Facebook sayfamızda paylaşıyorum, bu yüzden mutlaka takibe alın.

Ne kadar su içtiğimi ölçmek için bir litrelik sürahimi dolduruyorum, günün birinci yarısında aralıklarla içerek onu bitiriyorum.

Kahvaltımda yarım saat sonra nefis bir bitki çayı veya Türk kahvesi içiyorum. Hangi bitki çayları içtiğimi buraya tıklayıp görebilirsiniz.

Çok su içtiğim için sık sık idrara çıkıyorum. Bu durumdan memnun oluyorum. Çünkü bana hareket imkanı tanıyor. Her tuvalete gidip gelme 15 kalori yaktırıyor. Günde 10 kez gitseniz 150 kalori demek, bu süper! Masa başına oturmadan önce 5-10 kez ayakta, yerimde yürüyorum.

Öğle yemeğimde genelde çorbayla başlıyor ve protein alabileceğim mercimek, kuru fasulye gibi bir yemek veya mantar tüketiyorum. Bazı günler et yiyorum. Yine Diyete Başlıyorum Facebook ve Instagram sayfasında fotoğralarını paylaşıyorum.

Akşamüstüne doğru doğal olarak karnım acıkıyor, enerjim düşüyor. Bunu durumu değiştirmek için kuvvetli bir ara öğün yapıyorum. Nedir bunlar? Tarçınlı Türk kahvesi ve bir avuç kuruyemiş, keten tohumu serpilmiş bir kase yoğurt ve bitki çayı, tarçınlı süt ve bir meyve gibi… Bu ara öğünü çok önemsiyorum çünkü hem enerjimi yükseltiyor hem de akşam yemeğimde çok fazla yememi önlüyor.

İş durumuma göre sabah veya akşam spor yapıyorum. Ama spor, öyle mağaza gezer gibi yavaş yavaş yürümek değil! Müsaitsem dışarı çıkıp postacı yürüyüşü yapıyorum ve eve dönünce fitness çalışıyorum. Örnek spor egzersizim için buraya tıklayınız.

Akşam yemeğimde genelde sebze yemeği tüketiyorum ki böylece sindirim daha kolay oluyor. Diyet yemek tarifleri için buraya tıklayınız.

Bazı geceler uyumadan 3 saat önce, formumu korumak veya varsa toksin, ödem atmak için yoğurt kürü yapıyorum. Yoğurt kürü tarifi için buraya tıklayınız.

Uyumadan en geç 3 saat önce kalorili yiyecek, içecek tüketimini kesiyorum. Çünkü insan asıl uyurken, gece kilo verip yağ yakar. Eğer uyumadan önce yerseniz bu değerli fırsatı kaçırmış olursunuz. Diyette beslenme saatlerini öğrenmek için buraya tıklayınız.

Bunlardan başka her fırsatta hareket etmeye çalışıyorum. Örneğin, kahvemin suyu ısınırken squat yapıyorum. Askılığa çamaşır asarken lunge hareketini yapıyorum.

Uyumadan önce yine dişlerimi fırçalıyor, bir bardak suyumu içiyor, sağlıklı bir gün daha yaşadığım için şükrediyorum.

Facebook’ta DİYET ve ZAYIFLAMA TARİFLERİMİZ için TIKLAYIN

gobek-eritmebanner