dünyanın en iyi sağlık derneği
dünyanın en iyi sağlık derneği
Spor

Bel Çevresindeki Yağlardan Kurtulma Yöntemleri

372views

Bu hareket için bir pilates topuna ihtiyacınız olabilir. Eğer bir pilates topunuz yoksa yerden yüksekliği kolunuzun uzunluğuna yakın bir sandalye ya da tabure de kullanabilirsiniz. Eğer bir tabure kullanacaksanız üst kısmının yumuşak olmasına dikkat edin ki bacaklarınızı acıtmasın.

Pilates topunun (veya taburenin) üzerine bacaklarınızı koyun. Ayak bileğiniz ve kaval kemiğinizin bir kısmı, doğrudan pilates topu ya da tabureyle temas edecek biçimde, bacaklarınızı düzgünce yerleştirin. Ellerinizle zeminden destek alın. Ellerinizin, omuzlarınızla aynı hizada olması gerekiyor. Eğer doğru konumlanırsanız; dört ayak pozisyonunda durur gibi olmanız gerekiyor. Tek farkı, ayaklarınızın taburenin üzerinde olması olacaktır.

Sonra bir bacağınızı arkaya-yukarı doğru kaldırın tam yukarı kaldırdıktan sonra indirin. Fakat pilates topu veya tabureye değecek kadar indirmeyin. Yani hareketi kesintisiz yapmalısınız. Bu şekilde 10-12 tekrar yapın ve diğer bacağa geçin.

Hareketi yaparken belinizi ve karnınızı aşağı doğru salmamaya özen gösterin yoksa belinize zarar verebilirsiniz. Hareketi yaptığınız süre boyunca karın kaslarınızın sıkı ve gergin olması lazım; yoksa hareket işe yaramayacaktır. Bu hareket, karın ve bel kemiği çevresindeki kaide kaslarını da güçlendirdiğinden, oldukça faydalı bir harekettir. Ancak belinizde herhangi bir sakatlık ya da zayıflık varsa bu hareketi yapmayın.