dünyanın en iyi sağlık derneği
dünyanın en iyi sağlık derneği
Spor

Bel Çevresindeki Yağlardan Kurtulma Yöntemleri

377views

Bu hareketi yaparken yüksekçe bir sandalye, tabure veya basamaktan faydalanabilirsiniz. Basamağın ya da taburenin doğru yükseklikte olup olmadığını anlamak için şöyle yapın; merdiven çıkarmış gibi, bir ayağınızı taburenin üzerine koyun, taburenin üzerinde bacağınızda, dizinizin 90 derecelik bir açı yapması gereklidir.

Doğru tabureyi bulduktan sonra yapacağınız egzersiz, tıpkı merdiven çıkmaya benziyor. Sağ ayağınızı sağlamca, taburenin üzerine basın, merdiven çıkar gibi, taburenin üzerine çıkın. İki ayağınız da taburenin üzerindeyken, sol dizinizi kırıp, sol bacağınızı karnınıza doğru kaldırmanız gerekli. Sonrasında, zemine inerken, yine sağ ayağınızı kullanın. Bu şekilde 20 tekrar yaptıktan, yani 20 basamak çıktıktan sonra, bu sefer de sol bacakla başlayarak 20 tekrar daha yapın.

Bu hareketi yaparken kullanacağınız taburenin çok sağlam ve dengeli olması çok önemlidir. Aksi hâlde dengenizi kaybedebilirsiniz veya kullandığınız sandalye veya tabure kırılabilir ve yaralanmanıza neden olabilir.

Bu hareketi de birbirine bağlı şekilde yapmanız gerekiyor. Öncelikle 2-4 kilo arası bir ağırlık ya da dumbbell  bulun. Sol ayağınızla, sol yana doğru büyükçe bir adım atın. Sonra sol dizinizi kırın ve vücut ağırlığınızın çoğunu bu bacağa vererek, kalçanızı zemine yaklaştırmaya başlayın. Bu sırada, sağ elinizde tuttuğunuz ağırlığı da, sanki sol ayağınızın önüne koyacakmış gibi, zemine yaklaştırın; ama yere değdirmeyin veya bırakmayın.

Sonra ilk başladığınız konuma geri dönün ve hiç ara vermeden, sağ bacağınızla öne doğru irice bir adım atın. Sağ diziniz 90 derecelik bir açı yapana kadar, kalçanızı zemine yaklaştırın. Hareketin bu kısmını yaparken, sağ elinizdeki ağırlığı yukarı doğru kaldırın. Seri şeklinde yapılan bu hareket, tek bir tekrar sayılır. Bu şekilde 15 tekrar yapın ve hareketi diğer kol ve diğer bacakla tekrar yapın.