Sağlık

Çörek Otunun Faydaları

497views

 

Yoksunluk sendromu tedavisi: Uzmanlar, çörek otunun uyuşturucu bağımlılığı tedavisinde de umut vaat ettiğini düşünmektedir. Yapılan deneylerde çörek otunun, madde bağımlılarında tedavi sırasında görülen yoksunluk sendromlarını azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir.

Epilepsi tedavisi: İran’da, tıbbî ilaçlara tepki vermeyen epilepsi hastaları üzerinde yapılan bir deneyde, epilepsi krizlerinin sıklığını ve yoğunluğunu azaltmakta oldukça olumlu sonuçlar alınmıştır.

Yüksek tansiyon ve kolesterol: Çörek otu, yüksek tansiyonu düşürmede ve kötü huylu kolesterol seviyelerini aşağı çekmede de etkilidir. Bu özellikleriyle, kalp sağlığını korumaya da destek olur.

Anti histamin etkisi gösterir: Anti histaminik ilaçlar, alerjik tepkileri önlemekte kullanılır. Yapılan bazı araştırmalarda çörek otunun da benzer özellikler gösterdiği belirlenmiştir. Ancak bu konudaki araştırma sonuçları tam netlik kazanmadığından, alerjik tepkileri önlemek için çörek otu tüketmeden önce veya anti histamin ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.