Diyet

Diyet efsaneleri

631views

Günümüzde, nasıl diyet yapmamız gerektiğiyle ya da diyet yapmanın temel kurallarıyla ilgili bilgilere ulaşmak zor değil. Ancak her bilginin de doğru olmadığını unutmamak gerekir. Diyet yapmakla ilgili o kadar çok bilgi var ki bunların hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu ayıklamak zorlaşıyor. Bu yüzden yanlış bilgilerin de hangileri olduğunu bilmek önemli. İşte sizin için derlediğimiz yanlış bilgilerden oluşan diyet efsaneleri.

 

Zeytinyağlılar kilo aldırmaz

Ülkemizde herhalde en yaygın olan diyet efsanelerinden biri zeytinyağlıların kilo aldırmadığı bilgisi olmalı. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Zeytinyağlılar kilo aldırabilir. Üstelik zeytinyağının kalori tereyağından bile fazladır. Bu yanılgıya neden olan; zeytinyağının “sağlıklı” yağlardan olduğu yönündeki bilgi olabilir. Evet, zeytinyağı sağlıklı bir yağdır; ama bu kilo yapmadığı anlamına gelmez.

Kilo vermek için karbonhidrat yememek gerekir

Kilo vermeye çalışanların karbonhidrat tüketmeyi kestiği sıkça görülen bir durumdur. Bunun da nedeni karbonhidratların hızlıca sindirilip enerjiye dönüştürülmesi, yüksek enerji içermesi ve kan şekerinde dalgalanmaya neden olarak acıkmayı tetiklemesidir. Bu etkileri azaltmak için karbonhidrat tüketimini azaltmak etkili bir yoldur; ama karbonhidrat tüketimini tamamen kesmek iyi bir yöntem değildir. Karbonhidrat tüketimini kestiğinizde vücudumuz, hazır ve hızlı kullanılabilen enerji kaynaklarından mahrum kalır ve bu durumda aç kaldığını düşünerek metabolizmamızı yavaşlatır. Bu da kilo vermeyi kolaylaştırmak bir yana dursun kilo almaya bile neden olabilir.

Diyet içecekler kilo vermeye yardımcıdır

İçecekler, özellikle kola ve gazoz türü içecekler boş kalori içerdiğinden dolayı kilo almayı hızlandırır. Diyet içeceklerse bunu engellemenin iyi bir yolu gibi görünüyor olabilir; ama son araştırmalar bunun böyle olmadığını gösteriyor. Son araştırmalara göre beynimiz şeker tadını alıp da yeteri kadar kalori alamadığında kandırıldığını anlıyor ve bu durum da acıkmamıza neden oluyor. Yani yapay tatlandırıcı içeren diyet içecekler daha çok acıkmamıza neden oluyor.

Yağı azaltılmış ürünler kilo vermeyi hızlandırır

Yağı azaltılmış ürünlerin içinde daha az yağ ve bazılarında da daha az kalori olduğu doğrudur; ama azaltılan yağın yerine bir sürü yeni şey eklenir. Sonuçta bu gıdalar yüksek oranda işlenmiş gıdalardır ve içlerine eklenen bazı katkı maddelerinin vücudumuz ve iştahımız üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde deneklerin, yağı azaltılmış ürünler tükettiklerinde bu ürünlerden normalde yediklerinden çok daha fazla yedikleri ortaya çıkmış. Yani yağız azaltmış ürünler daha az kalorili olabilir; ama sonuçta daha çok yememize neden oluyorlar.